Çin’de düzenlenecek olan Dünya Basketbol Şampiyonası’na bir hafta kala son hazırlık turnuvası için Suzhuo’da sahne alan milli takımın ilk rakibi Karayip ekibi Porto Riko’yu 72-64 mağlup etti. Karşılaşmayı Kutluhan Kocadağ kaleme aldı.

Bu dünya kupasına Arroyolu, Apodacalı, Balkmanlı, Santiagolu eski güzel gösterişli günlerinden çok çok uzakta çok daha mütevazı bir kadroyla gelen Porto Riko dünya kupasında İspanya, İran ve Tunus’la C grubunda mücadele verecek.

Porto Riko’ya karşı maçın başında zorlanan ve hücumda üretkenlikten uzak başlayan milli takım ilk periyodun ikinci yarısıyla beraber toparlandı. Özellikle Yunanistan’daki hazırlık turnuvasında çok iyi bir görüntü veren Furkan Korkmaz’ın oyuna dahil olmasıyla vites artıran milli takım uzun bölümünü geride götürdüğü ilk çeyreği 15-13 önde tamamladı. İlk periyodun bir bölümünde boş üçlüklerden bir türlü istediği isabetleri bulamayan ay yıldızlılar ikinci periyotla beraber bu tutukluğu kırdı ve Wilbekin’in de top dolaşımını ve tempoyu yukarı çeken oyunuyla rahatça boş şutlar buldu ve özellikle Melih Mahmutoğlu ve Ersan İlyasova’yla beraber bu şutları sayıya çevirerek farkı açtı. Savunma sertliği anlamında da oyuna ağırlığını koyan milliler Porto Riko’yu top kayıplarına zorlayarak rakibin ritmini iyice bozdu ve ilk yarıyı 39-25 önde tamamladı.

3. periyodun başından itibaren Wilbekin Acropolis’teki turnuvada ve ondan önceki hazırlık maçlarında olduğundan daha fazla sorumluluk alarak milli takımın farkı açmasında ana etken oldu. Bir ara 58-34’ü yakalasak da Metecan Buğrahan Doğuş Sertaç Melih beşinin sahada olduğu bölümde özellikle hücumda çok zorlandık ve organizasyon anlamında yetersiz kalıp top kayıpları yaptık, periyot 59-40 lehimize sonuçlandı. Son periyotta ise farklı beşler deneyen ve artık maçın kopmasından sonra tamamıyla rotasyonun diplerine dalan Ufuk Sarıca’nın takımı basit hatalarla hücumda iyice tıkandı. Buna rağmen farkı kapayamayan Porto Riko’ya karşı milliler sahadan 72-64 galip ayrıldı. Milli takımımızda Cedi 15 sayı üretti.

İspanya, Tunus ve İran’la aynı grupta top 16 mücadelesi verecek olan Porto Riko daha önce de belirttiğim gibi oldukça mütevazı bir kadroyla Çin’deki turnuvaya geliyor ve en güvendikleri el geçen sezonu Estudiantes’te geçiren Gian Clavell olacak gibi gözüküyor.

Milli takım hakkında özellikle şuna vurgu yapmak gerekirki milli takımımız için nasıl Eurobasket 2017’de savunma enerjisi en kritik nokta olduysa bir hafta sonra başlayacak dünya kupasında da bu böyle olacak.  Hücumda ise ikili oyun çıkışlarında uzunların 4’e 3’lerde topu yönlendirmeleri önemli bir unsur. Takımımızın ana liderleri olacak olan dörtlü Cedi, Furkan, Wilbekin ve Ersan dörtlüsünün de her maç yüzde yüzlerine yakın oynamalarını ve sorumluluk alma noktasında taşıyıcı rolü üstlenmelerini bekleyeceğiz. Bu dört oyuncudan en az iki üçünün aynı anda sahada olduğu bölümlerde açık şekilde daha iyi bir görüntü veren milli takımın grup aşamasında bir iş kazası yaşamaması adına bu husus çok önemli.

Feedback