Dünyanın dev basketbol kulüpleri ve iş liderlerini bir araya getiren “Uluslararası Basketbol Bilimleri Sempozyumu” başladı.

2 gün sürecek ve Türkiye’de ilk kez İstanbul’da gerçekleştirilen “Uluslararası Basketbol Bilimleri Sempozyumu”  zamanlaması itibariyle de ayrı bir öneme sahip. Dev zirve, Avrupa’da basketbolun en prestijli organizasyonu olan THY Euroleague Final Four’u esnasında gerçekleştiriliyor.

 Türkiye’de FIFA’nın ‘mükemmeliyet merkezi’ sertifikasının ilk ve tek sahibi Acıbadem Sports, İstanbul’da dünya basketbol devlerini bir araya getiriyor.  Acıbadem Sports, 2 gün sürecek Uluslararası Basketbol Bilimleri Sempozyumu’nun ilk günü etkinlikleri İstanbul Hilton Bomonti Otel’de gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmasını Acıbadem Sports Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Ömer Taşer yaptı. Konuşmasında sempozyumun Türkiye için çok anlamlı bir günde başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Taşer; “Böyle önemli bir spor zirvesinin Gençlik ve Spor Bayramı’na denk gelmesi de bizim için önemli. İlk büyük etkinliğimiz Futbol Bilimleriydi. Avrupa’dan yaklaşık 1000 kişi katıldı. Bu kez de aynısı basketbol için yaptık. Basketbolu 360 derece ele alacağımız geniş kapsamlı bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliğe THY ve Euroleague çok destek verdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

213 ülkeye canlı yayın yapılıyor

Pek çok önemli konuşmacıya ev sahipliği yapan sempozyumun “Chairman Panel” isimli ilk oturumlarından birinin konuşmacıları;  Turkish Airlines Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Türkoğlu, THY Yönetim Kurulu Üyesi M. İlker Aycı oldu. Moderatörlüğünü spor spikeri Merve Toy’un  yaptığı oturumda Turkish Airlines Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu, İstanbul’da olmaktan çok mutlu olduğu belirterek, organizasyonları yapıldığı kente çok önemli katkılar sağladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu tip organizasyonlar şehrin marka değeri için önemlidir, şehri etkiler ama toplumları da etkiler. İstanbul’da gerçekleştirilen maçlar 213 ülkede yayınlanacak. Bu şu demek ki, 213 ülkede İstanbul’un tanıtımı yapılacak. Ayrıca önemli bir ekonomik katkısı da olacak”.

2002 yılından bu yana Eurolaegue’in globalleştiğine dikkat çeken Jordi Bertomeu, her yıl farklı şehirlerde organizasyonlar yaptıklarını ve bu tip taleplerin arttığını belirterek şunları söyledi;

“Şehir seçimi taraftarlar için önemli bir kriter. Gitmek istedikleri bir şehir olmalı. Tarihi, ruhu, dokusu da kıymetli şehirler olmalı. Ayrıca  şehrin de belediyesi, federasyonu, spor müdürlükleri gibi resmi kurumların da desteği ve bu sürece dahil olması önemli”

Acıbadem Sağlık Grubu’nun sağlık sponsoru olmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Jordi Bertomeu, “Acıbadem gibi değerli bir markanın partnerlerimiz arasında yer almasından mutluluk duyuyoruz. Ayrıca basketbol bilimleri alanında düzenlenen bu güzel organizasyon için de kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

5 yıl sonra yeniden Final Four

İstanbul’da çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıldığına dikkat çeken THY Yönetim Kurulu Üyesi İlker Aycı, ekonomik katkılarının yanı sıra prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapmanın çok önemli olduğunu söyleyerek “Avrupa’nın en iyi taraftarlarını, yöneticilerini, sporcularını ağırlamak şehrin tanıtımına önemli katkılar sağlıyor” dedi. Bu etkinlikte asıl kazananın İstanbul olacağını söyleyen Aycı, “Final Four’un 5 yıl gibi kısa bir aradan sonra şehre geri dönmesini büyük heyecanla karşılıyoruz. Euroluage büyümeye devam ediyor, THY’nin bu marka ile yan yana durmasının çok önemli bir değer olduğunu düşünüyoruz. Ve eminiz ki unutulmaz bir final olacak; hepimiz için unutulmaz olacak ama asıl kazanan İstanbul, basketbol ve basketbol severler olacak” dedi. 

Konuşmasında Acıbadem’in çok güçlü bir marka olduğunu belirten İlker Aycı “Geçen sene Acıbadem ile Futbol Bilimleri Sempozyum’u yapmıştık.  Sempozyumun başarısı nedeniyle yaptığımız işbirliğini bu yıl, basketbola da taşıdık. Yine çok güzel bir etkinlik oldu. Bunun için Acıbadem’e çok teşekkür ederiz” dedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Türkoğlu ise, gönlünden geçenin tribünlerin dolu olması olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti “ 213 ülkeden yayın varsa, bizim de taraftar kitlemiz o salonda olmalı, bir sporsever ülkeyiz diyoruz bunu tüm dünyaya kanıtlamamız, imajı sağalmamız lazım. Zaten medya ortaklarımız bunu çok iyi yapıyorlar”  Hidayat Türkoğlu, Türkiye Basketbol Federasyonu olarak hedeflerinin basketbolun ülke geneline yayılması olduğunu ve gece gündüz bunun için çalıştıklarını belirtti.

Acıbadem Sports’un 2 gün boyunca devam edecek şekilde düzenlediği sempozyum yarın da yine önemli konu ve konuşmacılarla devam edecek.

Feedback