sportstv ekranlarında olacak Bcc Castellana Grotte vs Sir Safety Perugia İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Perugia ligin başından itibaren sürdürdüğü yenilgisizlik serisini dokuzuncu haftada Lube’ye 3-0 mağlup olarak yitirmişi. Aslında bunu sadece bir yenilgi şeklinde değerlendirmemek gerekir. Çünkü set alamayıp oyun içinde de çok fazla varlık gösterememiş olmaları nedeniyle büyük özgüven düşüşü yaşadılar. Artık ligde dengeler yeniden belirlenecek. Bütün bunlara rağmen Grotte karşısında zorlanacaklarını düşünmüyorum. Mucize olarak nitelendirilebilecek bir sonuçla karşı karşıya kalmazsak rahat bir galibiyet alacaklardır.

Perugia takımının hücum yükünü pasör çaprazı pozisyonunda oynayan AleksandarAtanasijević çekiyor. Sırp oyuncu “Bebek yüzlü bir katil.” gibi. Şu ana kadar takımı için 136 sayı üretti ve bu istatistikte üç haneli sayılara ulaşmış tek isim. Takımın patronu ise Arjantinli pasörLuciano De Cecco. Hem oyun içi liderlik konusunda hem de atakların yönlendirilmesinde son derece başarılı olan oyuncu Perugia’nın dümenindeki isim. Bir diğer önemli oyuncu ise Rus asıllı İtalyan smaçör IvanZaytsev. Voleybol konusundaki yeteneği ve başarısının dışında kendine has stili ve saha içindeki duruşuyla oyuna renk katıp seyir zevkini artırıyor. Özelikle değindiğim isimlerin dışında kadrodaki diğer oyuncularda son derece kaliteli. Perugia kesinlikle uyum içerisinde oynayan bir takım.

Grotte takımı ise ligin yeni ekibi. Bu sezon yükselmiş oldukları seviyede henüz pek varlık gösteremediler. Sadece 4 puan topladılar ve 13. sırada yer alıyorlar. Sonuncunun bir basamak üstünde olmaları bir şans olarak değerlendirilebilir. Sora takımının 1 puan alıp ligin dibine demir atmış olması Grotte’yi bir nebze de olsa rahatlatıyor. Çünkü İtalya Ligi’nde sadece bir takım küme düşüyor.

Grotte’de özellikle göze çarpan bir oyuncu bulunmuyor. Fakat en azından takımın pasöründen bahsetmek gerekir. Matteo Paris 2015-2016 sezonunun başında kısa bir süre Perugia forması giymiş bir oyuncu. Pas dengesine sahip olmasına karşın rakip blokçular için sorun yaratacak seviyede kaliteli paslar atmıyor. Seçtiği hücum oyuncusunu anlamak Perugiatakımı için zor olmayacaktır. Ayrıca bu takımın hücum oyuncularının da çok düşük yüzdeyle atak yaptığını söylemeliyim. Bu maçta hiç basit hata yapmamaları gerekiyor. Aksi halde maça tutunma ihtimalleri yok denebilir.

Karşılaşma adına büyük bir çekişmeden ve rekabet gücünden bahsetmek pek mümkün değil. Ancak yine de ekranın karşısına geçip Grotte’nin ortaya koymaya çalışacağı direnişi ve Perugia’nın voleybol adına yapacağı güzel işleri izlemenizi tavsiye ederim.

Feedback