2018 Ampute Futbol Dünya Kupası’na katılacak Ampute Futbol Milli Takımı’nın kaptanı Osman Çakmak, bu kupayı alarak gelecek 10 yılda dünya ampute futboluna damga vurmak istediklerini söyledi.

Meksika’nın ev sahipliğinde 24 Ekim-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek 2018 Ampute Futbol Dünya Kupası’na katılacak Ampute Futbol Milli Takımı’nın kaptanı Osman Çakmak, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Çakmak, “Dünya şampiyonu olursak gelecek 10 yılda kimse dünya kupasını ve Avrupa şampiyonluğunu elimizden alamaz. Dünyada ampute futbolu Türkiye’den sorulacak.” dedi.

Grupta ABD, Kenya ve İran’ın çekilmesiyle Liberya ile karşılaşacaklarını kaydeden milli takım kaptanı, “Şu saatten sonra gruptan kim gelirse gelsin motivasyonumuzu kıramayacaktır. 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gecede ABD ile oynayacağız. 29 Ekim resepsiyonu için iyi bir hediye göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de gerçekleştirilen ve şampiyon oldukları Avrupa Şampiyonası öncesinde “Tek ayak, tek yürek, tek vatan” şeklinde bir parolaları olduğunu hatırlatan Osman Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O parolayla çıktığımız yolda Dünya Şampiyonası’na ayrı disiplinde ilerliyoruz. Avrupa Şampiyonası sonrası bu ülke bizi bağrına bastı. Diğer ülkelere göre ampute futboluna geç başladık. Dört dünya üçüncülüğümüz var. Bizden çok önce başlayan ülkeleri geçip dünya şampiyonluğu hedefimize ulaşmak istiyoruz.” diye konuştu.

“İnancımızı hiçbir zaman kaybetmedik”

Avrupa Şampiyonası sonrası bakış açılarının değiştiğini vurgulayan Osman Çakmak, şöyle devam etti:

“İnancımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Türk halkının verdiği destekten sonra biraz daha profesyonel, biraz daha disiplinli, biraz daha toplumda örnek olacak şekilde hareket ediyoruz. Milli takım kaptanısın, örnek bir insansın. Her hareketine dikkat etmek zorundasın. Terörle mücadelede gaziyim. Türk halkı için başarılıysan seni bağrına basıyor. Avrupa Şampiyonası ve liglerimiz bittikten sonra altı aydır Dünya Şampiyonası’na disiplinli bir şekilde hazırlanıyoruz. İdman kaçırmamaya çalışıyoruz.”

Avrupa Şampiyonası sonrası elde ettikleri başarıyla ampute futbol oynamak için genç insanların gelmeye başladığını anlatan Osman Çakmak, “Avrupa Şampiyonası sonrası ampute futbola çok oyuncu kazandık. Sosyal mecradan bana ulaşan 11-12 yaşlarındaki altı gencimiz şu anda ampute futbola başladı. Bizden sonra en iyi şekilde ay-yıldızlı formayı temsil edecekler.” diye konuştu.

Elde ettikleri başarıyla sadece Türkiye’de değil farklı ülkelerde de örnek olmaya başladıklarını kaydeden Osman Çakmak, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın desteklediği konulardan biri sporun temel eğitimi. Temel sağlam olursa o inşaat yıkılmaz. Ampute 2002 yılında önce yoktu. Ben gazi olmadan önce de futbolcuydum. Kimsenin gazi veya engelli olmasını istemiyoruz ama şartlar böyle. Avrupa şampiyonluğundan sonra İtalya’ya takım halinde gittik. Bir yemeğe davetliydik. Orada bir anne ‘Oğlum ne iş yapar diye düşünüyordum. Siz dünya basınında yer alınca artık düşünmüyorum, ampute futbola başlayacak’ dedi. Lider ülkeyiz, bizi destekleyen büyük bir liderimiz var.”

Son olarak Osman Çakmak, Dünya Kupası sonrası oyuncu olarak kariyerini tamamlamayı düşündüğünü dile getirdi.

AA

Feedback