Dünyada milli sporcu olarak kayak müsabakalarına katılan tek otistik ikizler olmayı başaran Muhsin Murat ve Aliye Zeynep Bingül kardeşler, engelleri aşıp tarihe geçtiler.

Erzurum’da, tüm engelleri aşıp dünyada milli sporcu olarak kayak müsabakalarına katılan tek otistik ikizler olmayı başaran Muhsin Murat ve Aliye Zeynep Bingül kardeşler, kayağın yanı sıra yüzme, cimnastik ve bisiklet sporları ile yaşama sarılıyor.

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ve mühendis eşi Nesrin Kaya Bingül’ün 13 yaşındaki ikiz çocukları Muhsin Murat ve Aliye Zeynep Bingül, doktorların “Okuyamaz, yazamaz, hatta evden dahi çıkamaz” demesine rağmen 3 yaşında cimnastikle, 6 yaşında da kayakla tanıştı.

Ailenin büyük fedakarlık ve özeni sonucu hayata bağlanan ikizler, öğretmen ve özel eğitimcilerinin de desteğiyle çevrelerindeki insanların kendilerine yönelik “yapamaz, başaramaz” gibi ön yargılarını yıkarak başarıdan başarıya koşuyor.

Günlük hayatları genelde eğitim ve antrenmanla geçen ikizler, spor ve katıldıkları etkinliklerle sosyalleşmeye çalışıyor.

Dünyada milli sporcu olarak kayak müsabakalarına katılan tek otistik ikizler olmanın yanı sıra kendi yaş gruplarında Türkiye’nin de tek lisanslı otistik milli sporcuları olan ikizler, kayak ve cimnastik sporlarında şu ana kadar Türkiye’de toplam 5 birincilik elde etti.

Şampiyonluklarının ardından INAS’ın Polonya’da düzenlediği Özel Sporcular Dünya Şampiyonası’nda en iyi gelecek vadeden özel sporcu ödülünü de alan ikizler, bu ay sonunda INAS tarafından Fransa’da yapılacak Dünya Özel Sporcular Yarışması için hazırlıklarına devam ediyor.

Feedback