Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, NBA’de takım çalıştırmak istediğini ve bunun önümüzdeki 2 veya 3 yıl içerisinde gerçekleşebilecek bir hedef olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferi ile sezona başlayan ardından ligde ve Euroleague’de yoluna kayıpsız devam eden Anadolu Efes, Euroleague’de oynayacağı Zalgiris Kaunas maçının hazırlıklarına devam etti.

Başantrenör Ergin Ataman, çarşamba günü oynayacakları maç öncesi takımın son durumu, 5 yabancı kuralı ve hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“AMACIMIZ HER MAÇTA BASKETBOLUMUZU DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK”

Sezona Fenerbahçe gibi önemli bir takımı devirip Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanarak başladıklarını ifade eden Ergin Ataman, “Sezona istediğimiz gibi başladık. Zorlandığımız maçlar oldu ama bu doğal. Sonuçta takımlar arasında ciddi bir rekabet söz konusu ama bizim için öncelikle bu sezon Euroleague çok önemli bir hedef. Euroleague’e iyi giriş yapmamız çok önemliydi. Bayern Münih deplasmanında çok iyi basketbol oynayarak net bir galibiyet aldık ve orada kapasitemizi gördük. Tabii ki Euroleague çok zorlu. Burada kaybedeceğimiz maç da olacak, kazanacağımız da. Ama en azından bu takımla daha ilerilere gidebileceğimizin sinyallerini aldık. Bu bizim için çok önemli. Fenerbahçe gibi çok önemli bir takımı yenip Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı almak da sezon açısından, motivasyonumuz açısından önemliydi. Sonuçta önemli bir kupa. Ligde her ne kadar zorlansak da galibiyetle başladık. İyi bir hazırlık dönemi geçirmiştik, o açıdan lige iyi bir giriş yaptığımızı söyleyebilirim. Tabi sadece 4 maç yaptığımızı söyleyebilirim ama önümüzde hala 75-80 maç var. Burada önemli olan her maçta basketbolumuzu daha ileriye götürebilmek” dedi.

“HER MAÇIN KENDİNE HAS BİR HAVASI VAR”

Darüşşafaka maçının yarın oynanacak Zalgiris Kaunas maçına ölçü olmayacağını anlatan Ergin Ataman, “Her maçın kendine has bir havası, ayrı da bir hikayesi var. Ayrıca lig maçlarında 4 yabancımızı dışarıda bırakmak zorunda kalıyoruz. Euroleague’de rotasyonumuzu daha geniş tutabiliyoruz ama şu bir gerçek; Zalginis Kaunas takımı Bayern Münih’ten çok daha sert bir takım ama onlar da sezona çok iyi bir başlangıç yapmadılar. Biz de bunu bilerek sert bir maça hazır olacağız. Darüşşafaka maçının buna bir ölçü olmayacağını, Bayern maçının da ölçü olmayacağını düşünüyorum ve iyi bir takıma karşı oynayacağız. Bizim de mutlaka sezon öncesi hazırladığımız basketbolu oynamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR ŞEY İMKANSIZ DEĞİLDİR”

Koç Ergin Ataman, sporda hiç bir şeyin imkansız olmadığını, Anadolu Efes ile Euroleague şampiyonluğunu kazanabileceğini belirterek, “Sporda hiç bir şey imkansız değildir. Önemli olan iyi çalışmak, inanmak, özgüven, kendine güvenmek ve sinerji yaratmak. Bu sadece takımın çalışması değil yönetimin, lobinin ve taraftarın o sinerjiyi yaratması son derece önemli. Bunlar olursa neden olmasın. Evet Anadolu Efes bu sene çok ciddi bir fedakarlık yaptı. Geçen yılki bütçesini % 25 oranında arttırdı yani 7.5 milyon dolarlık bütçelerden 10 milyon dolara geçti ama bu baktığınız zaman geçen yıl Euroleague’de play-off oynayan 8 takımın ortalama bütçesi 17 milyon dolar civarında, yani bunun çok altında. Bu demek değil ki bu bütçelerin altında olmak kadronun zayıf olması demek. Biz kendimize güveniyoruz. Bu yönetimin fedakarlığıyla bizde yazın çok iyi bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Teknik, gözlemci ve menajer Alper Yılmaz’ın transferdeki başarısıyla çok iyi bir kadro kurduk. Onun için her şeyi hayal edebilirsiniz ama biz adım adım gideceğiz. Bizim şu anda hedefimiz play-off’lara çıkabilmek sonrasına bakacağız” ifadelerini kullandı.

“NBA VE AVRUPA ARASINDA ÇOK FARK VAR”

NBA’de ve Avrupa’da oynanan basketbolun fiziksel ve bireysel olarak birbirinden çok farklı olduğunu dile getiren koç, “NBA’de oynanan basketbol ve Avrupa’da oynanan basketbol çok farklı. NBA’de daha çok oyuncuların bireysel gelişmelerine önem veriliyor. Antrenmanların çoğu bireysel antrenman olarak planlanıyor. Bir oyuncu sabah 10.00’da geliyor, öğlen saat 13.00’e kadar 3 saat boyunca fiziksel çalışma yapıyor, bireysel eksikliklerini gideriyor ama takım olarak yapılan antrenmanlar çok kısa oluyor. 40 dakika gibi bir antrenman yapılıyor. Çünkü NBA’de çok fazla maç oynanıyor ve sezonlar daha kısa. Öyle olduğu zaman o boş sezonlarda genellikle oyuncuların bireysel olarak fizik güçlerini arttırmak için kendi kondisyonerleriyle çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Bunun neticesi olarak fiziksel gelişimlerinde çok büyük katkı oluyor ama takım bazında bakıldığında Avrupa’da özellikle Euroleague’de çok daha üst seviyede bir takım basketbolu oynanıyor. NBA’de ise play-off’lara kadar bir gösteri gibi maçlar oynanıyor. Daha düşük tempoda maçlar oynanıyor ancak play-off’larda sertlik başlıyor. Avrupa’da ise daha ilk maçtan itibaren o sertlik seviyesi arttığı için Avrupa’da antrenman tempoları da daha sert geçiyor” ifadelerini kullandı.

“HEDEFLERİMDEN BİRİ DE NBA’DE TAKIM ÇALIŞTIRMAK”

Ergin Ataman, ‘NBA’de bir takım çalıştırmak ister misin?’ sorusuna ise, “Evet, tabii ki isterim. Ben bugüne kadar bir çok NBA oyuncusuyla Avrupa’da ve burada çalıştım. Allen Iverson ile kısa bir dönem çalıştım. Deron Williams ile 2 ay çalıştım. Bunun dışında Carlos Arrayo ile de çalıştım. Bu nedenle başantrenörler arasında çok bir fark görmüyorum. Tabii ki her ülkenin kendi basketbol ekolü var. NBA’de koçluk yapabilmek için bir kaç yıl orada yardımcı koçluk yapmak gerekiyor. Ondan sonra orada kendi kişisel bilginizi ve kapasitenizi gösterip sonrasında böyle bir imkan olabilir. Şu anda bakıldığı zaman da Avrupa’dan bir çok antrenör NBA’de, özellikle yardımcı koç olup birinci yada ikinci asistan koç olabiliyorlar ki bu NBA’de çok önemlidir. İlk 4 yardımcı koçtan birisi olmak ona birinci sıra yardımcı koçluk denir. Bugün baktığınızda bir çok isim var. İtalya’dan Ettora Messina yıllardır orada. Şimdi Sergio Scariolo gitti. Yunanistan’dan Fotios Katsikaris, Slovenya’dan koçlar var. Neven Spahija geçmişte Atlanta’da çalıştı. Onun için artık ben Türk basketbolunun geldiği bu noktada itibariyle antrenörlerinde hedefinin bu olması gerektiğini düşünüyorum ve benim de hedeflerim arasında var ama bu biraz uzun vadeli bir süreç. Önümüzdeki 2 veya 3 yıl içerisinde olabilecek bir hedef. Şu anki en büyük hedefim Anadolu Efes ile Euroleague’de zirveye çıkabilmek” yanıtını verdi.

“ŞU ANKİ YABANCI MODELİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Açıklamalarının son bölümünde, Federasyon tarafından bu sezon uygulamaya konulan 5 yabancı modelinin yanlış olduğunu belirten Ergin Ataman, “Bu sene bu durum takımlarımız için ciddi bir sıkıntı. Özellikle bizim için, Euroleague’de oynayan diğer takımlarımız için ve Avrupa Kupaları’nda oynayan diğer takımlarımız için ciddi bir sorun. Bazı oyuncularımızı hafta sonu oynanan maç temposundan dolayı çıkarmak zorunda kalıyoruz. 1 ya da 2 gün ayrı idmanlar yapıyoruz. Mesela maç günü onları bireysel olarak ayrı çalıştırıyoruz. Maçtan sonraki gün oynayan oyuncular yorgun oluyorlar. Bu sefer yine hep birlikte antrenman yapamıyoruz. Bunlar ciddi anlamda Avrupa Kupası’nda oynayan takımlarımız için bir handikap. Biz kendi içimizde bir takım sistemlerle bunu çözmeye çalışacağız. Ben de Türkiye’deki yerli oyuncuların daha çok oynaması gerektiğini uzun yıllardır belirtiyorum ama federasyonun bu modelinin yanlış ve sakıncalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Feedback