Pasifik Okyanusu’nu yüzerek geçen ilk insan olmak isteyen Fransız yüzücü Ben Lecomte, yüzme maratonuna Japonya’dan başladı.

BBC’nin haberine göre, bu uzun maratona Japonya’dan başlayan 51 yaşındaki Lecomte, ABD’nin batı sahiline varana kadar 6 ayı aşkın süre günde 8 saat suda kalacak.

İklim değişikliğine dikkati çekmek isteyen Lecomte’yi, yolculuğu sırasında köpek balıkları, deniz anaları, fırtına ve çok düşük deniz suyu sıcaklıkları gibi zorluklar bekliyor.

Bir grup bilim adamının da 9 bin kilometre sürecek yolculuk sırasında ağır egzersizin kalp üzerindeki etkisi, plastik atığı ve Fukuşima nükleer felaketinin okyanusa verdiği zarar konusunda araştırma yapacağı belirtildi.

Lecomte will gather data on the environment and on his own health during the Pacific swim.

ABD’de yaşayan Lecomte’nin hedefi için her gün açık havada saatlerce antrenman yaptığı, zihnini bu uzun yolculuğa çeşitli egzersizlerle hazırladığı ve yolculuğu sırasında enerjisini üst seviyede tutmak için günde katı bir şeker diyetiyle 8 bin kalori tüketmeyi planladığı kaydedildi.

Lecomte, 1998’de 73 günde 6 bin 400 kilometre yüzerek Atlantik’i geçmişti.

Pasifik Okyanusu’nu yüzerek geçen ilk insan olmak isteyen Fransız yüzücü Ben Lecomte, yüzme maratonuna Japonya’dan başladı.

AA

Fransız yüzücü Ben Lecomte’u yakından tanılayım;

1998: Atlantik Okyanus’unu yüzerek geçen ilk yüzücü.

1998 yılında, Fransız yüzücü Ben Lecomte Atlantik Okyanus’unu yüzerek geçen ilk yüzücü oldu. Büyük ses getiren başarısını kanser araştırmalarının gelişmesi ve kanser sonucu kaybettiği babasına adadı. Lecomte bu zorlu macerasında birçok engel ile karşı karşıya geldi. Bir köpekbalığı tarafından 5 gün boyunca takip edildi, Büyük Atlantik Deniz Anası tarafından ısırıldı, oldukça yoruldu ancak pes etmedi.

Lecomte 73 gün içinde başarı ile Atlantik Okyanus’unu geçti. Fransa’ya ulaşıp günler sonra karaya çıktıktan sonra Lecomte “Bir daha asla” dedi. Okyanusa duyduğu tutku ve elde ettiği muazzam başarı onu adeta sudan çıkmış bir balık gibi hissettirdi.

Lecomte şimdi yeniden tarih yazmak istiyor. En büyük hayalleri arasında Pasifik Okyanus’unu geçmek olan Fransız yüzücü bunu başaracağına emin. Tokyo’dan San Fransisco’ya uzanacak bu macera için hazırlanan Lecomte yaşayacağı zorluklara kendini hazırladığını söyledi.

“The Longest Swim” adı altında yapılacak bu deneme ile Lecomte bir ilke daha imza atacak. Pasifik Okyanus’unu yüzerek geçen ilk yüzücü olacak. Fransız yüzücü günde 8 saat yüzecek, 8 saatin sonunda ekibinin yelkeninde dinlenecek ve güç toplayacak. Lecomte’nin ekibi GPS yardımı ile yüzücünün 8 saat sonunda kaldığı noktayı tespit ederek bir sonraki gün için aynı noktadan devam etmesine yardım edecek.

Lecomte’nin ortalama yüzme hızı 2.5 knot. Kuroshio ve Kuzey Pasifik akıntıları hesaba katılarak, Lecomte’nin başarıya ulaşması için 6 ay boyunca günde 30 mil yüzmesi planlanılıyor. Bu macera
boyunca Lecomte ve ekibi 8 tane araştırmaya destek verecek ve yaşadıklarını dünya ile paylaşmak için Pasifik Okyanus’unun ortasından canlı yayın yapacak.

Feedback