Bu akşam saat 22.30’da sportstv ekranlarında olacak Lube-Piacenza İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Lube oynadığı altı maç sonunda topladığı 15 puanla üçüncü sırada yer alırken Piacenza yedi maçta elde ettiği 12 puanla beşinci sırada bulunuyor.

Lube oynadığı son üç maçtan dokuz puan çıkarmayı başardı. Üstelik bu karşılaşmaların ikisinde Trentino ve Modena gibi şampiyonluk adaylarını mağlup etti. Özellikle Sokolov’un takıma katılmasından sonra oyun olarak da büyük bir ivme kazandılar. Piacenza da son üç maçını kazanmış olmasına karşın bugünkü rakibi kadar formda değil.

Lube her maça farklı bir turla başlıyor. Karşı tarafı analiz ettikten sonra rakiplerinin en fazla zorlandığı diziliş turuna kendilerinin en iyi oldukları dizilişi getiriyorlar. Bu yolla oyun içerisinde bir avantaj elde etmeye çalışıyorlar. Piacenza ise rakibi dikkate almak yerine en iyi servis yüzdesine sahip üç oyuncusuna setlerin başında servis attıracak şekilde bir diziliş tercih ediyor. Bu sayede oyuna iyi giriş yapmaya çalışıyorlar.

Lube’nin kadrosundaki bütün voleybolcular zaten dünya çapında fakat takımın iki kilit oyuncusu olduğunu söyleyebilirim. Biri hem servis karşılamada hem de hücumda büyük sorumluluk alan Juantorena, diğeri ise takıma katıldıktan sonra skor yükünü üstlenmiş gibi görünen Sokolov. Her iki oyuncu da geçtiğimiz senelerde ülkemizde Halkbank forması giymişti. İşte bu iki oyuncunun gününde olduğu bir maçta Lube ligdeki her takımı yenebilir. Piacenza ise tüm oyuncuları aşağı yukarı aynı seviyede performans gösteren bir takım. Ancak yine de içlerinde bir oyuncuya vurgu yapmak gerektiğini düşünüyorum. Pasör pozisyonunda oynayan 28 yaşındaki Baranowicz iyi pas dağılımı yapan eline gelen iyi manşetlerde rakibin blokçularına bakarak takımındaki en iyi hücum opsiyonunu arayan zeki bir voleybolcu.

Takımların maçı kazanma şanslarından gelecek olursam Lube’nin bir adım önde ve favori olduğunu söyleyebilirim. Gerek puan durumuna gerekse kadro kalitesine baktığımızda arada bir fark olduğunu görebiliriz. Piacenza bugün maça ortak olabilmek için çok iyi bir servis karşılama yüzdesiyle oynamalı. Bu konuda sıkıntı çekmezse hücumda da takım halinde iyi bir performans gösterebilirler. Kadrolarında Lube karşısında etkili olabilecek potansiyelde oyuncular bulunuyor.

Bu karşılaşma hafta sonuna keyifli bir giriş yapabilmek adına sizler için oldukça iyi bir seçenek. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Feedback