İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde bu hafta sonu oynanacak ve sportstv ekranlarından canlı yayınlanacak Perugia-Lube ve Ravenna-Latina maçlarını Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Bu hafta sonu İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nden iki keyifli maç ekranlarınıza gelecek. Cumartesi saat 22.30’da başlayacak Perugia-Lube karşılaşması diret olarak ligin zirvesini ilgilendiriyor. Pazar akşam 20.00 itibariyle başlayacak olan Ravenna-Latina maçında da seyir zevki üst düzeyde olacaktır.

Hatırlayacağınız üzere Perugia ve Lube geçen hafta İtalya Kupası finalinde de karşı karşıya gelmişti. Lube’yi 3-1 mağlup eden Perugia şampiyon olmuştu. Ligin ilk yarısındaki mücadelede ise bu kez Lube rakibini 3-0 yenmeyi başarmıştı. Bu akşam oynanacak maçı ev sahibi Perugia kazanırsa normal sezonu lider tamamlamayı yüksek ihtimalle garantilemiş olacak. Son 5 maça girerken Lube’nin alacağı olası bir galibiyet ise tüm dengelerin yeniden belirlenmesi anlamına gelecek.

Perugia’da hücum yükünün yine Atanasijevic’in üstünde olacağı kesin gibi. Sırp pasör çaprazı maçın kilit adamı olacaktır. Bir diğer yıldız oyuncu İvan Zaytsev performansının çıkışa geçtiği bu haftalarda kafa karışıklığı yaşıyor. Takımında kalması pek mümkün görünmeyen köşe oyuncusu Trentino’ya transfer olma dedikodularının arasında maça ne kadar konsantre olabileceğini merak ediyorum. Oyun içi liderliği her zaman olduğu gibi Arjantinli maestro De Cecco’ya emanet. Lube hücumlarını durdurmak konusunda en önemli görev ise Podrascanin’e düşüyor. Bugüne kadar yaptığı 44 blok sayısıyla bu maçta da takımına çok yardımcı olacak gibi duruyor.

Konuk ekip Lube tarafında kilit oyuncu Juantorena. Kübalı oyuncu geçen sene İtalyan milli takımında oynamaya başlamış ve yerli statüsüne kavuşmuştu. Bu maç özelinde genel olarak üst düzey oynaması gerekiyor. Hücumda, blokta, serviste ya da servis karşılamada takımına fazlasıyla yardımcı olması gerekiyor. Aksi takdirde geçen hafta kupada yenildikleri rakiplerine yine boyun eğebilirler. Diğer köşe oyuncusu pozisyonunda kimin oynayacağı belirsizlik taşıyor. İstatistiklere bakıldığında Kovar ve Sander aşağı yukarı aynı verilere sahipler. Maç içinde değişerek de oynayabilirler.

Kimin kazanacağını söylemek mümkün değil fakat Lube’nin galibiyet almak için daha fazla sebebi olduğunu söyleyebilirim.

***

Ravenna-Latina

Haftanın son gününde oynanacak maçta ev sahibi Ravenna play-off’a kalabilmek için galibiyet arayacak. Latina kanadında ise sıralamada hemen üzerinde bulunan Monza ile birlikte ligin hedefsiz kalmış iki takımından biri. Lige düşme potasının 10 puan üzerinde play-off’a kalma potasının da 10 puan gerisindeler. Bu açıdan bakıldığında çok ev sahibi takım için alınacak puanlar daha fazla anlam ifade ediyor. Ancak konumundan ötürü daha rahat olacağı kesin olan Latina iyi bir voleybolla sahadan çok ihtiyaç duymadığı puanlarla ayrılabilir. Çünkü bu rahatlık çok önemli bir avantaj olacaktır.

Ravenna tarafında öne çıkan isim Paul Buchegger. Avusturyalı pasör çaprazı hücum ve sayı yükünü çeken oyuncu. Henüz 22 yaşında olmasına karşın böyle bir ligde büyük sorumluluk alıyor olması takımı adına son derece değerli. Bu oyuncuya en fazla yardımcı olan kişi köşe oyuncusu Gabriel Poglajen. Attığı servislerle iyi katkı sağlamasının yanında servis karşılama konusunda da iyi performans sergilemese bile az hatayla oynuyor. Geçen sene İstanbul Büyükşehir Belediyespor forması giyen Nicholas Marechal de yine Ravenna’nın önemli parçalarından. Tabi ki bunların yanına tecrübeli pasör Orduna’yı da eklemek lazım. Çok etkileyici bir oyuna sahip olmasa bile takımını belli bir standartta oynatacağı kesin. Ligde normal sezonun bitmesine 5 maç kalmışken bu oyuncuların yardımıyla 3 puan kazanmak ev sahibi takım adına oldukça kritik.

Konuk Latina ise Starovic’in skordaki liderliğinin yanı sıra tecrübeli oyuncuları Sottile ve Savani’nin gerek oyun içi gerekse oyun dışındaki liderliğiyle kendini güvenli bölgeye atmış durumda. Takımın sayı üretmek dışındaki verilerine baktığımda eşit bir sorumluluk dağılımı olduğunu görüyorum. Servis karşılama veya blokta arkadaşlarından daha fazla dikkat çekebilecek performans göstermiş olan bir oyuncu bulunmuyor. Maçın kazanmaları için servis karşılama ve savunmada genel ortalamalarının üzerine çıkmak zorundalar.

Maçın favorisinin Ravenna olduğunu belirtmekle birlikte yukarda bahsettiğim rahatlıktan ötürü Latina’nın da azımsanmayacak bir şansa sahip olduğunu söyleyebilirim. Kesin olan taraf sahada seyir zevki yüksek bir voleybol oynanacağı.

Şimdiden iyi seyirler ve mutlu bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum. Görüşmek üzere.

Ömer Faruk Acun

Feedback