İtalya Erkekler Voleybol Ligi maç analizleriyle voleybolseverlere bilgiler sunan Ömer Faruk Acun, ligin yeni takımını değerlendirmeye aldı.

İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nin başlamasına daha çok uzun bir süre var fakat şu ana kadar gerçekleşmiş transferlerden bahsederek gelecek sezona dair bir merak ve heyecan uyandırmak istiyorum. İlk olarak ligin yeni üyesinden başlayacağım. Yaptıkları işlerle başlı başına bir yazının konusu olmayı fazlasıyla hak ettiler.

Emma Villas Siena, Serie A1’e yeni yükseldi buna karşın daha şimdiden yaptığı transferle kendinden söz ettirmeye başladı. En önemli transferleri şüphesiz Saeid Marouflakrani. İranlı pasör sayısız kupa ve bireysel ödüle sahip. 33 yaşındaki oyuncu için İran voleybolunun maestrosu denebilir. Dünyada mevkisinin en iyilerinden şeklinde bir klişe tabir vardır ya işte tam olarak böyle nitelendirilebilecek bir sporcu. Bir diğer etkileyici transferleri pasör çaprazı pozisyonu içindi. Halkbank’tan transfer edilen Fernando Hernandez, Siena ataklarında rakiplerin en çok çekindiği oyuncu olacaktır. İtalya’ya yabancı olmayan Hernandez 2015/16 sezonunda Pallavolo Molfetta giydi, ertesi sene de Piacenza’da oynadı. Efeler Ligi’nden yaptıkları bir başka transfer de Yuriy Gladyr. Geçen sezon Fenerbahçe kadrosunda bulunan orta oyuncu yeni takımına önemli katkı sağlayacaktır. Gerek 34 yaşında olmasının gerekse senelerce Polonya gibi üst düzey bir ligde şampiyonluklar yaşamasının ona verdiği tecrübeyle takımının en önemli kozlarından biri olacaktır. Smaçör pozisyonunda şimdiye kadar iki oyuncu alan Siena, Gabriele Maruotti ve Japon Yuki Ishikawa ile anlaştı. 30 yaşındaki Maruotti yerli köşe oyuncusu havuzu içerisindeki en iyi seçeneklerden biriydi. 2014 yılından bu yana İtalya’da oynayan 1995 doğumlu Ishikawa henüz kendinden beklenen patlamayı gerçekleştirebilmiş değil. Böyle bir oyuncu grubunun içerisinde potansiyelini açığa vurmak adına önemli bir şansa sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu isimler dışında orta oyuncular Andrea Mattei ve 1999 doğumlu Lorenzo Cortesia’yı transfer eden Serie A1’in en yeni sakini ilerleyen günlerde de rakiplerine gözdağı vermeye devam edecek gibi görünüyor.

Hali hazırda transfer edilmiş olan oyunculara baktığımda bu takımın ligdeki her rakibini yenebilecek potansiyele sahip olduğunu söylemem gerekir. Son şampiyon Perugia karşısında dahi alacakları olası bir galibiyet kimseyi şaşırtmayacaktır. Lige henüz yeni yükselmiş bir kulübün bu denli yatırım yapıyor olması İtalya Ligi’nin rekabet seviyesine ve seyir zevkine büyük katkı sağlıyor. Takımlar arasındaki kalite farkının az olması sayesinde her maç sonucu belirsiz ve heyecan verici bir hale geliyor. Önümüzdeki günlerde yine transfer konulu bir başka yazıda görüşmek üzere.

Ömer Faruk ACUN

Feedback