Motosiklet Yarışçısı Kenan Sofuoğlu, gelecek sezon mücadele edeceği Dünya Supersport şampiyonası’ndaki takımı Lorenzini Kawasaki İle İstanbul’da toplantısı düzenledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) gerçekleştirilen törende, Kenan Sofuoğlu ile birlikte Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Lorenzini Kawasaki takımının sahibi Vanni Lorenzini, Kawasaki Avrupa Sorumlusu Fabien Raolo ve takım proje lideri Jean Marc Dossios da hazır bulundu.

Bu sezon yer aldığı Moto2’de beklenen performansı ortaya koyamayan ve yeniden daha önce 2 kez şampiyonluk yaşadığı Dünya Supersport Şampiyonası’nda yarışma kararı alan Kenan Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, ”2011’de kötü bir sezon geçirdim ve Moto2 istediğim gibi gitmedi. Şimdi sapasağlam ayaktayız ve yeni sözleşme imzaladık” dedi.
Daha önce Honda ve Yamaha ile yarıştığını ancak ilk kez Kawasaki kullanma fırsatı yakaladığını anlatan Kenan Sofuoğlu, bu markanın kendisi için farklı olduğunu dile getirirken, Moto2’de geçen kötü geçen sezonla ilgili bilgiler veriken, şöyle konuştu:

”Birçok insan neden MotoGP yerine Supersport’a döndüğümü soruyor. Geçen sene Moto2’de takımım çok iyi değildi. Sorunlarım oldu. Benim Supersport’ta şampiyon olduğum sene 8. olan sporcu, şimdi MotoGP’ye gitti. Çünkü önemli bir İtalyan firması ona sponsorluk desteği verdi. Eğer benim de büyük bir sponsorum olsaydı, burada MotoGP’yi açıklıyor olabilirdim. Kawasaki’ye gelirken 3-4 farklı Moto2 takımından da teklif geldi. Hatta biri çok güçlü bir ekipti ve onlarla ön anlaşma da yapmıştım. Daha sonra takım gereken desteği veremedi, gerekli sponsor desteğini alamayınca vazgeçtim.”
Kariyer hedeflerini açıklarken yeni takımıyla Supersport’ta şampiyonluk yaşamak istediğini aktaran Kenan, iki önemli organizasyon MotoGp ile Superbike’a da soğuk bakmadığını söyledi.
TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, gelişmesi gereken spor branşlarında her ülkenin bir kahramana ihtiyacı olduğunu söylerken, ”Çok şükür, biz bu kahramana sahibiz. Federasyonumuz, verdiği destek ve yaptığı çalışmalarla, özellikle de sporcunun kendi gayretiyle Kenan Sofuoğlu’na sahip oldu. Bizim büyük önem verdiğimiz bir isim. Bir sporcu ve Türk genci olarak bu ilgiye layık olduğunu da her fırsatta gösterdi, başarısını ortaya koydu. Kenan, Türkiye’de bilindiğinin kat kat fazlası kadar Dünya motosiklet arenasında tanınıyor” diye konuştu.

Uçar ayrıca, İddaa’dan elde edilen gelirleri Kenan Sofuoğlu’nun istememesi nedeniyle bu paranın çeşitli yardım ve eğitim organizasyonlarında kullandığını hatırlatırken, ”Şimdi Van’da ve Hakkari’de 2 bin 500 çocuğa hizmet edecek büyük çadırlar kuruyoruz. Kenan’ın verdiği imkanla 8-9 saat elektrikli motosikletlerle bu çocukların eğitim almalarını sağlayacağız. Bu eğitimi gelecek haftadan itibaren vermeye başlayacağız” açıklamasında bulundu.

Feedback