Fatih Sultan Mehmet’in otağı aynı zamanda vefat ettiği Gebze Hünkar Çayırı’nda 30’u başpehlivan 650 güreşçi tarihi Edirne Kırpınar öncesi kıran kırana yağlı güreşler yaparken binlerce vatandaş, minderin aslanlarını pür dikkat takip etti.

Başpehlivanlar Recep Kara, Ali Gürbüz, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz ve Osman Aynur da Gebze güreşlerine katılan ünlü isimler arasında yer aldı. Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte organizasyona katılım sağlaması sporun genç kuşaklara aktarılması bakımından sevindirici olurken güreşler öncesi Mehter konser verildi.

Gebze Belediyesi’nin ev sapihliğinde 25’incisi düzenlenen 1453 Hünkar Çayırı Yağlı güreşlerinin finalinde Nedim Gürel’i mağlup eden Ali Gürbüz, Gebze başpehlivanlığını ilan etti. Başpehlivan Ali Gürbüz’ü ilk tebrik eden ise Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz olurken Başkan Büyükgöz, “Atasporumuz başta güreş olmak üzere tüm spor dallarını yaşatıp genç kuşakları spora teşvik etmek adına çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” diye konuştu.

MİNİK PEHLİVAN GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI

Güreşlerin küçük orta boy kategorisinde ise minik güreşçilerin hırslı olmaları dikkat çekti. Minik bir pehlivan aldığı mağlubiyet sonrası göz yaşlarını tutamazken onu teselli etmesi ise arkadaşları tarafından gerçekleşti. Minik pehlivan ‘Bana haksızlık yapıldı’ diye konuştu.

Edirne tarihi Kırkpınar Yağlı güreşleri öncesinden en önemli yağlı güreş şampiyonasında tüm rakiplerini deviren Ali Gürbüz’e madalya ve kupası Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz tarafından verildi. Bu arada binlerce vatandaşa Osmanlı adetlerinden olan etli pilav ve ayran ikram edilirken ikramlar önünde uzun kuyruklar oluşturuldu.

Feedback