Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Erzurum’da gelecek yıl 25 ülkeden 200’ü aşkın sporcunun katılımıyla FIS Snowboard Kros Dünya Kupası ve Kıtalararası Kayakla Atlama yarışları yapılacak.

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Erzurum, gelecek yıl 25 ülkeden 200’ü aşkın sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Snowboard Kros Dünya Kupası ile Kıtalararası Kayakla Atlama yarışlarına ev sahipliği yapacak.

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Erol Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sene başından bu yana ev sahipliğini üstlendikleri organizasyonları başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erzurum’un ev sahipliğinde yapılan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde (EYOF) Türkiye olarak iyi bir sınav verdiklerini ifade eden Yarar, “Sene başında çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptık. EYOF, gençlerin katıldığı en büyük uluslararası organizasyondu. Buraya 2 bini aşkın sporcu geldi ve güzel yarışlar yaptık. Türkiye olarak ilk defa madalya almayı başardık. Bu hem ülkemiz hem federasyonumuz hem de Erzurum açısından çok güzel bir başlangıç oldu.” diye konuştu.

Erol Yarar, Erzurum’da Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2018’de yapılması planlanan FIS Snowboard Kros Dünya Kupası ile Kıtalararası Kayakla Atlama yarışlarının önemli organizasyonlar olacağını belirtti.

“Şu ana kadar yapılan en büyük organizasyon olacak”

Söz konusu organizasyonların ülke sporu için önemli olacağına işaret eden Yarar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki yıl çok daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. Ocak ayında FIS Snowboard Kros Dünya Kupası ve Kıtalararası Kayakla Atlama yarışları aynı hafta düzenlenecek. Bu müsabakalara 25 ülkeden 200’ü aşkın sporcu gelecek. Bu, Erzurum için şu ana kadar yapılan en büyük organizasyon olacak. Kayseri’de yapılan yarışlara kadar Dünya Kupası’nda yarışacak sporcumuz yoktu. Allah’a şükür Kayseri’deki yarışlara ilk defa sporcumuzu dahil ettik.”

Yarar, bu organizasyonlarda milli sporculardan madalya beklediklerini belirterek, “Olimpiyatlar öncesi son yarış özelliği taşıdığı için de çok heyecanlı olacak. Çünkü burada derece alanlar olimpiyatlara katılacak. Artık Dünya Kupası sadece bir organizasyon değil, kendi sporcularımızı da seyretme imkanı demek olacak. Ülkemiz açısından çok önemli bir sezona başlıyoruz. Umarım, kazasız bir sezon geçiririz.” ifadelerini kullandı.

Erzurum’daki EYOF’ta kayakla atlama branşında üçüncülüğü santimetreyle kaçırdıklarını anımsatan Yarar, yeni sezondaki organizasyonlarda bunu telafi etmeyi düşündüklerini ifade etti.

Yarar, milli sporcuların yoğun bir kamp dönemi geçirdiğini vurgulayarak, gelecek yıl şubat ayında düzenlenecek olimpiyatlara yeni bir kadro ile katılacaklarını kaydetti.

Feedback