Ümit Uygunsözlü, dünyanın en büyük dart organizasyonlarından Legside Dünya Şampiyonası’na katılarak bir ilke imza atacak.

Dartta, Doğu Avrupa sıralamasında liderliğe yükselen ilk Türk sporcu Ümit Uygunsözlü, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

Doğu Avrupa liderliği sayesinde dünyanın en büyük dart organizasyonlarından Legside Dünya Şampiyonası‘na katılma hakkı kazanan Ümit, bu organizasyonda yarışacak ilk Türk olacak.

Agresif tavırları nedeniyle Avrupa’daki rakiplerinin, kendisine “Angry Turk” (Kızgın Türk) lakabını taktığını belirten Ümit, darta başlaması, başarı hikayesi ve 5 Ocak 2018’de İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak şampiyona ile ilgili AA muhabirine açıklamada bulundu.

Adana doğumlu 31 yaşındaki sporcu, “Asıl mesleğim reklamcılık. Hep gittiğimiz bir mekanda bir gün arkadaşım elime okları verdi, öyle başladım. İlk atışımda insanlar yeteneğime çok şaşırdı. Dartın doğasında rekabet var ve bir şekilde sizi içine sürüklüyor. Kimse yenilmek istemez, hırs beni bu noktaya getirdi ve bir anda profesyonel oldum.” dedi.

Dünyanın en iyi oyuncularının 50 yaş üzerinde olduğunu ifade eden Ümit, dartta tecrübenin önemine dikkati çekerek, “Ben 3. senemde milli takıma girdim, 4. senemde Akdeniz şampiyonu oldum, 6. senemdeyim ve Legside’ye katılacağım. Legside dünyanın en eski dart turnuvası. Eskiden imrenerek izliyorduk, hayalini bile kuramıyorduk. Ben gözümü karartıp Avrupa’da turnuvalara gitmeye başladım. 2-3 kere gittikten sonra sponsor desteği buldum. 20 kadar turnuva oynadım ve şu an Doğu Avrupa sıralamasında birinciyim.” diye konuştu.

Doğu Avrupa birinciliğinin ardından İngiltere Dart Birliği Dünya Kupası’na davet edildiğini anlatan Ümit, “Orada dünyanın 4 numarasına 6-5 yenildim, kimse benden böyle bir şey beklemiyordu. Çok takdir edildim, insanlar ismimi öğrendi. Bir Türk’ün orada olmasına çok şaşırdılar, hatta ‘sizin ülkenizde dart oynanıyor mu’ diye soranlar oldu.” ifadelerini kullandı.

“Ben gidince ‘ne alaka’ diye gözümün içine bakıyorlar”

Dartta İngiltere ve Hollanda’nın başı çektiğini belirten Ümit, “3,5 milyon kazanan sporcular var, 30 bin kişiye maç yapıyorlar. Almanya’da okullarda ders olarak gösteriliyor, sporcu sayısı çok fazla. Bu sporda Türklere pek alışkın değiller. Benim Legside Dünya Şampiyonası’na katılmam, bir İngiliz’in Kırkpınar’da güreşmesi gibi bir şey. Ben gidince ‘ne alaka’ diye gözümün içine bakıyorlar.” şeklinde konuştu.

“Aktif bir federasyonumuz var”

Dartın olimpik olması için bir mücadele verildiğini anlatan milli sporcu, “Ülkelerin ulusal federasyonları yok. Avrupa ve dünyada dart özel organizasyonlarca yönetiliyor. Bu da sıkıntı. Biz bu konuda çok iyiyiz. Aktif bir federasyonumuz var. Dart okul sporlarına girdi. 50 ilde müsabakalar yapılıyor, çocuklar yetişiyor. Federasyon çok sayıda hakem ve antrenör yetiştiriyor. Bir sürü organizasyona ev sahipliği yaptık.” ifadelerini kullandı.

Sponsor desteğine çok ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Ümit, “Yurt dışına gitmek çok maliyetli. Bu yüzden sporcunun önü kapalı kalıyor. Ben İngiltere’ye sponsorumla gideceğim. Federasyonumuz sağ olsun, destek oluyor ama sonuçta onların da belli bir bütçesi var.” şeklinde konuştu.

AA

Feedback