İtalya Erkekler Voleybol Ligi yarı final mücadelesi Lube – Modena maçı 19.00’da naklen sportstv ekranlarında olacak.

İlk maçta rakibine tie-break setinde yenilen krizlerin gölgesindeki Modena her şeye rağmen evinde kazanmasını bildi. Seriye dengenin geldiği ikinci maçta ilki dışındaki tüm setler yakın sayılarla bitmişti (25-16, 29-27, 22-25, 25-23). Bu maçın yıldızı kesinlikle Earvin N’Gapeth’ti. Takımdan ayrılacağını ve anlaştığı yeni kulübünü de açıklamış olmasına rağmen profesyonellikten hiç ödün vermeden oldukça etkileyici bir voleybol oynadı. 32 atakta %66’lık ve servis karşılamada da %61’lik bir oran yakaladı. Pasör çaprazı Giulio Sabbi de çok az top kullandı (16) fakat yüksek yüzdeyle (%69) öldürdü. İtalyan milli oyuncu Bunun yanında 3 tane de blok sayısı üreterek takımının bu alanda o akşamki lideri oldu. Kaybettikleri ilk karşılaşmada çok iyi oynayan Daniele Mazzone ikinci maçta pek ortalarda görünmedi. Buna rağmen kazanmış olsalar da Modena’nın bu akşamki maçta İtalyan orta oyuncunun katkısına fazlasıyla ihtiyacı olacak.  Modena 21, Lube 22 servis kaçırdı. Takımlar bu seviyelerde servise çok yüklenip rakibe rahat oyun kurma şansı tanımak istemiyorlar. Dolayısıyla da hata çok oluyor. 20’nin altında servis kaçıran bir takım olursa büyük avantaj elde edecektir.

Lube’nin bel kemiği olan iki oyuncudan Osmany Juantorena iyi oynamasına karşın mağlubiyete engel olamadı. Tsvetan Sokolov ise 7 servis hatası ve 9 hücum hatası yaparak genel istatistiklerinin altında kaldı ve takımının kaybetmesinde pay sahibi oldu. Kaybeden tarafta olmasına karşın Juantorena dışında iyi oynayan bir diğer isim Sırp orta oyuncu Dragan Stanković’ti. 3 blok sayısı üretip %86 ile hücum etti. Pasör Micah Christenson ortadan atak yapma seçeneğini daha çok kullanabilir. Çünkü takımında çok iyi orta oyuncular var.  Ayrıca bu diğer oyuncuların da daha rahat hücum etmesini sağlayacaktır.

Modena’nın evinde oynadığı maça dair dikkatimi çeken bir başka ayrıntıdan bahsetmek istiyorum. 1 Nisan akşamı PalaSport G.Panini’de tam 5003 biletli izleyici vardı ve takımlarına 73.224 Euro gelir sağladılar. Oluşturdukları olağanüstü atmosferle sağladıkları destek ve maddi anlamdaki üst düzey (voleybol sporu şartlarında) katkıları oldukça etkileyiciydi. Serinin ikinci maçına dair yazımın sonunda şu cümleyi yazmıştım: Dolayısıyla Modena itici taraftar gücüyle (3000’i aşkın bir izleyici kitlesi olacağını tahmin ediyorum) dezavantajlarını ortadan kaldırmaya çalışacak ve seriye denge getirmek adına elinden geleni yapacak. Gördüm ki Modena taraftarı beklentilerimin çok çok üstünde bir ilgi ve destek gösterdi. Ülkemizde de bunun kadar olmasa bile artık belli düzeyde maddi-manevi bir taraftar katkısı bekliyorum.

Her iki takımın da oturmuş bir ilk altısı var. Oyun içinde değişiklikler olsa bile uzun vadede sahada kalacak oyuncular belli. Fakat hamle şansı açısından Lube daha şanslı diyebilirim. Modena’ya oranla derin bir kadroları var. Giampaolo Medei’nin eli kuvvetli olacaktır. Bundan sonraki maçların hiçbirinde sonucu tahmin edebilmek mümkün değil. Sadece Sokolov’un devreye girmesi durumunda ev sahibinin galibiyete bir parça daha yakın olacağını düşünüyorum.

Modena’nın Brezilyalı pasörü Bruno Rezende’nin önümüzdeki sezon Lube’ye transfer olma ihtimali var. Henüz imzalar atılmamış olsa dahi bu işin kesinleştiğini söyleyebilirim. Böylesine kritik maçların oynandığı bir esnada gelecek sene yüksek ihtimalle formasını giyeceği bir takıma karşı ne kadar profesyonelce mücadele edeceğini dikkatle izlemenizi istiyorum. Ayrıca Lube’nin liberosu Jenia Grebennikov da 2018-2019 sezonunda Trentino’da oynayacak gibi görünüyor. Transfer kazanının fokur fokur kaynadığı bir ortamda oyuncuların sahaya bu kadar konsantre olabilmeleri gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum.  İyi seyirler dilerim, mutlu bir Pazar akşamı geçirmeniz dileklerimle.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback