İtalya Erkekler Voleybol Ligi yarı final mücadelesi Modena – Lube maçı 19.00’da naklen sportstv ekranlarında olacak

Yarı final serisinin belki de son maçını izleyeceğiz. Geçen hafta sahasında 3-2 galip gelen Lube durumu 2-1’e getirdi ve bugün de galip gelmesi durumunda İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde 2017-2018 sezonun finalistlerinden biri olacak. Beş sete uzayan son maç çekişmeli setlere de sahne olmuştu(27-25, 33-35, 25-16, 22-25, 21-19). Özellikle altı sayı uzayan tie-break setinin sonları büyük heyecana sahne olmuştu.

Serinin üçüncü maçında kahraman kesinlikle Tsvetan Sokolov’du. Bulgar yıldız yaptığı 45 ataktan 26 sayı çıkararak %58’lik bir başarı sağladı. Ayrıca takımına kazandırdığı 5 blok sayısı ile de o akşam sahanın en çok blok yapan ismi oldu. Toplamda 34 sayı üreten pasör çaprazı özellikle maçın sonundaki el yakan toplarda büyük sorumluluk aldı  ve neden dünya yıldızı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Takım halinde gayet iyi oynayan Lube hak ettiği bir galibiyet aldı. Böylece son iki takım arasına kalmak için rakibi Modena’nın bir adım önüne geçmiş oldu.

Modena tarafında ise Earvin N’Gapeth’in performansı hayal kırıklığı oldu. Fransız süper yıldız takımı adına en çok atak yapan isimdi fakat  %40’la top öldürünce düşük seviyede katkı sağlamış oldu. Pasör çaprazı Giulio Sabbi de N’Gapeth gibi düşük yüzdeyle atak yaptı. Ligin sonuna yaklaştığımız bu maçlarda tüm oyuncular hücumda %55 gibi istatistikler yakalıyorlar. Bu açıdan bakıldığında yukarda bahsettiğim hücum performanslarının ne kadar yetersiz olduğu bir kez daha anlaşılabilir. İtalyan orta oyuncu Daniele Mazzone’nin mükemmel olarak nitelendirilebilecek performansı ve Tine Urnaut’nun yüksek verimli oyunu mağlubiyete engel olamadı. Seneye yüksek ihtimalle Polonya ekibi ZAKSA Kędzierzyn Koźle’de oynayacak olan Sloven köşe oyuncusu gitmeden şampiyonluk yaşamayı çok istiyor gibi.

Lube, Modena’ya göre daha iyi (excellent) manşet almış olmasına rağmen ortadan daha az (Lube 20, Modena 25) oynadı. Pasör Micah Christenson elinde Sokolov ve Juantorena gibi hücum kozları varken orta oyuncularını çok fazla devreye sokmayacak sanırım. Ayrıca Lube’de Dragan Stanković’in ilk altıda oynamamış olması da dikkat çekiciydi. Her iki takım da çok fazla servis kaçırdı (Lube 28, Modena 26). Önümüzdeki maçlarda aşağı yukarı bu sayıda servis kaçacağını tahmin ediyorum. Yüksek seviyedeki risk beraberinde yüksek sayıda hatayı getiriyor. Temel fark hücum performanslarından kaynaklandı.

Modena adına son şans niteliğindeki bu maç büyük bir çekişme ve kaliteli voleybola sahne olacak. 5000’in üzerinde bir taraftar desteği bekliyorum. Ev sahibinin taraftar desteğine oldukça ihtiyacı olacak. Herkese mutlu bir Pazar akşamı ve iyi seyirler diliyorum.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback