İtalya Erkekler Voleybol Ligi; Monza – Padova maçı, bu akşam 20.00’de canlı yayınla sportstv ekranlarında!

Monza ligdeki en rahat takımlardan biri. 19 maçta 6 galibiyet alıp 13 kez mağlup oldular. Topladıkları 19 puanla 11. sırada bulunuyorlar. Play-off potası ile aralarında 10 puan fark var. Dolayısıyla böyle bir hedeften uzaklar. Düşme hattındaki takımların da hemen üstünde olmalarına karşın onların da 7 puan üstündeler. Bu açıdan bakıldığında iyi voleybol oynamak dışında bir kaygı taşımayacaklarını söyleyebilirim. Padova tarafında ise amaç play-off oynayabilmek. 9 galibiyet ve 10 mağlubiyet sonucunda 30 puanla 7. Sıradalar. Hali hazırdaki konumları onları amaçlarına ulaştıracak gibi görünse de hemen altında ve üstünde bulunan takımlarla çok yakın puanlara sahipler.

Ev sahibi ekip geniş bir rotasyonla oynuyor. Takımda bulunan bütün oyuncular hatırı sayılır sürede görev almış. Bu nedenle ilk altıda başlayacak isimleri tahmin etmek pek mümkün değil. Yine de istatistikleriyle öne çıkan bir isim var: Çekyalı genç köşe oyuncusu Dzavoronok. Bugüne kadar kazandırdığı 258 sayı ile dikkat çekiyor. Atakta da iyi sayılabilecek bir yüzdeyle oynamasına karşın (%47) servis karşılama konusunda büyük eksikleri var. Zaten takım halinde servis karşılama problemi yaşıyorlar. Bu akşam genel istatistiklerinin üzerine çıkmak zorundalar. Aksi halde galibiyet almaları imkânsız hale gelir.

Misafir Padova ise Monza’nın aksine daha istikrarlı bir ilk altıya sahip. Sayı yükünü aşağı yukarı eşit oranda paylaşan 5 oyuncuya sahipler. Bu isimler bir kişi dışında genel seviye ve kariyer olarak da birbirine yakın oyuncular. Dolayısıyla dengeli bir performans sergiliyorlar. Takımın lideri, kaptanı ve pasörü olmasından ötürü dümende bulunan Travica oyuncu grubundan bir adım öne çıkıyor. Yaşı ve kazandığı kupalar sayesinde sahanın dışındaki anlarda da arkadaşlarına ve takımına önemli katkılar yapıyor. Saha içine baktığımda ise 1994 doğumlu İtalyan köşe oyuncusu Randazzo’nun çok ufak farkla olsa da öne çıktığını görüyorum. Pasör çaprazından bile daha fazla sayı almış olması (297) ya da atakta yüksek yüzdeyle -mevkisindeki oyuncuların ortalamasına göre- (%51) top öldürmüş olması önemli istatistikler. Servis karşılama konusunda kendini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Monza karşısında takımının en önemli kozlarından olacak.

Padova maçı kazanmaya yakın taraf gibi görünüyor. Hem takım olarak daha iyiler hem de galibiyet için daha fazla sebebe ve motivasyona sahipler. Buna karşın İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nin genel karakteristiği ve Monza’nın ev sahibi oluşu göz önünde bulundurulduğunda sonucun kesinlik taşımadığını söyleyebilirim. Keyifli bir voleybol maçı olacaktır. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback