sportstv ekranlarından naklen yayınlanacak Monza-Modena İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Monza 15 puanla 10. sırada bulunuyor. Son üç maçından da sadece 1 galibiyet çıkarabildi. Yani formda oldukları söylenemez ve puana şiddetle ihtiyaç duyuyorlar. Çünkü hemen altında bulunan Latina bu hafta Sora karşısında yüksek ihtimalle galip geleceği bir karşılaşmaya çıkacak. Bu olası sonuç karşısında Monza da mağlup olursa son 4 takım arasında yer alacak ve kendisini küme düşme potasında bulacak.

Modena bugüne kadar ligde 3 kez yenildi ve 36 puan toplayarak kendine 3. basamakta yer buldu. İlk yarının sonundaki sürpriz Padova mağlubiyetinin ardından ikinci devredeki iki maçını da kazanarak yeniden bir seri yakaladılar. Bu karşılaşmayı da kazasız atlatmak isteyeceklerdir.

Monza için kritik isim Çekyalı genç köşe oyunncusu Donovan Dzavoronok. Takımının en çok sayı alan en çok atak yapan ve en çok servis karşılayan oyuncusu durumunda bulunuyor. Buna karşın istatistiklere baktığımda özellikle servis karşılama konusunda büyük sıkıntı yaşadığını görüyorum. Bu yüzden Modena hem bu zaafından faydalanmak hem de rahat atak yapmasını engellemek için servisi Donovan’ın üzerine atmaya çalışacaktır. İşte bu sebepten ötürü Çekyalı oyuncunun performansı takımı adına oldukça önemli. Ayrıca blok sayısını da artırmalı. İlerleyen yıllarda daha komplike bir voleybolcu olacaktır. Takımın orta oyuncuları Rocco Barone’nin ataktaki Thomas Beretta’nın ise bloktaki istatistikleri ortalamanın üzerinde. Rakibin korkunç atak gücünü durdurma konusunda bu iki oyuncuya büyük iş düşüyor. Ellerinden gelenin fazlasını yapmaları gerekecek. Son olarak takımın Amerikalı pasörü Kawika Shoji’ye değinmek gerekiyor. Geçen sezonlarda ülkemizde Arkas forması da giymiş olan oyuncu bu akşam oyunu rahatça kuramayacaktır. Modena’nın etkili servisleri sonunda gelen kötü manşetler Shoji’yi zor durumda bırakabilir. Böyle anlarda göstereceği reaksiyon takımının oyun içinde kalabilmesi için son derece önemli.

Modena tarafında ise bir kişiden bahsedeceğim. Gerek saha içindeki performansıyla gerekse saha dışındaki tavırlarıyla olay adam şeklinde nitelendirebileceğim Earvin Ngapeth sezon arasında resmen direkten döndü. Antrenör Radostin Stoychev ile yaşadığı problemler sonunda kardeşi Swan Ngapeth’le birlikte takımdan ayrılması gündeme gelen ancak belli disiplin kurallarını kabul ederek takımda kaldı. Bu gelişmenin ardından geçen haftadaki Sora maçında öyle bir voleybol oynadı ki herkesi kendine hayran bıraktı. O maçın istatistiklerinde etkileyici rakamlara ulaştı ve oyunun genelinde de oldukça iyiydi. Yine bu maçta da rakibe şans tanımayabilir.

Maçın sonucuna dair çıkarım yapacak olursam rahatlıkla konuk ekip Modena’nin bir hatta birkaç adım önde olduğunu söyleyebilirim. Mücadelenin favorisi olsalar da deplasmanda oynayacak olmaları Padova karşısında olduğu gibi ikinci bir sürpriz sonucu beraberinde getirebilir. Çünkü yukarda da belirttiğim gibi Monza’nın puana fazlasıyla ihtiyacı var. Umarım 3 set sonunda bitmeyen keyifli bir karşılaşma olur. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Feedback