Henüz 12 yaşındayken başladığı cirit atmada birçok şampiyonluğa ulaşan, son olarak Arjantin’de düzenlenen 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Münevver Hancı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmak için çalışıyor.

Cirit atmada birçok önemli başarısı bulunan ve son olarak ekim ayında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan 17 yaşındaki milli sporcu Münevver Hancı, gözünü 2020 Tokyo Olimpiyatları’na çevirdi.

Kütahya’da ortaokulda öğrenim görürken beden eğitim öğretmenlerinin kendisine verdiği tenis topunu uzak mesafeye atan Hancı’nın, daha sonra ilk kez tanıştığı fırlatma topunu da 49 metre mesafeye göndermesiyle yeteneği keşfedildi. Hancı, öğretmenlerinin kendisine sunduğu atletizm kategorilerinden cirit atmayı seçerek, kariyerine bu alada devam etti.

Ciritte atmada çeşitli ulusal ve uluslararası şampiyonalarda dereceler elde edip, 59 metreyle gençler kategorisinde Türkiye rekorunu elinde bulunduran Hancı, 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda 57,42 metreyle bronz madalya kazanarak ülkenin gururu oldu.

Hancı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ay-yıldızlı bayrağı dalgalandırmak için antrenörü Gürbüz Çam ile haftanın 6 günü antrenman yapıyor.

Çam: “2024 Olimpiyatları’nda kürsüye çıkmayı planlıyoruz”

Hancı’nın 5 yıldır antrenörlüğünü yapan Gürbüz Çam, sporcusuyla aralıksız sürdürdükleri antrenmanlar sonunda birçok şampiyonadan madalyayla döndüklerini söyledi.

Genç sporcunun 3 Türkiye birinciliği bulunduğunu ifade eden Çam, şunları kaydetti:

“Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda birinci oldu. Avrupa gençler ikincisi oldu. Gençler kategorisinde 59 metre atarak Türkiye rekoru kırdı. Okullar arasındaki uluslararası yarışmalarda dünya birinciliği ve ikinciliği var. 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda üçüncü oldu. Haftada 6 gün çalışıyoruz. Münevver daha 17 yaşında ve önünde çok yol var. Bir sakatlık yaşamazsa daha başarılı olacaktır. Tokyo’da 2020 yılında gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları’na katılmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Olimpiyatlara katılarak ilk 8 sporcu içine girerse, büyük bir başarı elde etmiş olacağız. 2024’teki olimpiyatlarda ise kürsüye çıkmayı planlıyoruz.”

AA

Feedback