Bu akşam saat 20.15’te sportstv ekranlarında olacak Padova – Perugia İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Hiç ara verilmeden başlanan ligin 14. haftasında Padova sahasında lider Perugia’yı ağırlayacak. Ev sahibi takım ilk yarının son maçında deplasmanda Modena’yı 1-3 mağlup ederek sürpriz bir galibiyet aldı. Öncesinde de Latina’yı mağlup etti ve Lube’ye yenildi ancak oradan da puan çıkarmayı başardı. Son maçlarda aldıkları galibiyetler ve topladıkları puanlar sonunda son derece moralli ve formda olduklarını söyleyebilirim.

Konuk ekip Perugia ise 13. haftada Ravenna’yı yendi ve Lube’nin mağlup olmasının ardından liderliğe yükseldi. Buna karşın iki hafta önce Modena karşısında sahalarında aldıkları 3-0’lık ağır yenilgi onlar için büyük moral bozukluğu oldu. Ligde aldıkları iki mağlubiyeti de hemen altında bulunan takımlardan almış olmaları üzerlerinde psikolojik bir baskı da oluşturuyor.

Padova takımı genç oyunculardan kurulu. İlk altıda 25 yaşının üzerinde sadece 2 oyuncu bulunuyor. İşte bu takıma liderlik yapan tecrübeli oyuncu pasör Dragan Travica. Kariyerinin büyük kısmında üst düzey kulüplerde oynadı ve senelerce İtalya Milli Takımı’nın önemli parçalarından biri oldu. Sahip olduğu tecrübe ve kalite ile takımına saha içinde de büyük katkı sağlıyor. Padova bu isim dışında yine birçok potansiyelli oyuncuya sahip. Atak ve sayı yükünü Gabriele Nelli çekiyor. Bunun yanında köşe oyuncuları Luigi Randazzo da takımda büyük sorumluluk alıyor. İstatistiklere baktığımda ataklar yine bu iki oyuncu üzerine kurulu olacaktır diye tahmin ediyorum. Ev sahibi takım bu maçta ortalamasının üzerinde blok yapmak zorunda. Aksi takdirde Perugia elinde bulundurduğu yıldız oyuncularıyla atakta maçı koparır. Aynı zamanda rakibi durdurabilmeleri için iyi servis atmaları gerekir. Özellikle Randazzo servisten direk hata sayısını azaltmalı. Zaten kendilerinden daha güçlü bir takımla oynuyorken direk hatalar yapıp sayıları rakibe hediye etmemeleri gerekir. Aksi takdirde mağlubiyet kaçınılmaz olacaktır.

Liderden bahsederken iki oyuncuya sonuna kadar hak ettikleri şu lakaplarla vurgu yapmak istiyorum: Kral Atanasijevic ve patron De Cecco. Normal sezonun yarısı geride kalmışken karşımıza çıkan tabloda Perugia için bu iki voleybolcunun önemi net olarak ortada. Elbette bunlara ek olarak yıldız yardımcı oyunculara da sahipler. Mesela Sırp orta oyuncu Podrascanin’in yüksek yüzdeli atakları ya da Aaron Russell’ın yaptığı pozitif işler de son derece önemli. Konuk ekip için bu maçtaki zayıf karın Ivan Zaytsev’in servis karşılama konusundaki sıkıntısı olacaktır. Eğer Padova bu oyuncunun üzerine etkili servis atabilirse Perugia’yı zor durumda bırakabilir hatta üzerek evine gönderebilir.

Maçın sonucuna dair tahminde bulunmak iki açıdan zorluk var. İlk zorluk Padova’nın potansiyelini gerçekleştirebilecek birçok genç oyuncuya sahip olması. Çünkü son dönemdeki performansları oldukça etkileyici görünüyor. İkincisi de iki takımın Modena karşısında oynadığı karşılaşmalar. Perugia kendinden daha az puan toplamış Modena’ya ağır bir skorla boyun eğerken Padova kendinden daha üst sıralarda bulunan Modena’yı deplasmanda mağlup etti. Bu açıdan bakıldığında Perugia bir adım önde olsa da maçın her sonuca açık bir mücadele olduğunu söylemek gerekir.

Feedback