A Milli Bayan Hentbol Takımı, Avrupa Şampiyonası yoluna başlıyor. Fransa, Makedonya ve Litvanya’nın bulunduğu grup maçları, 19 Ekim Çarşamba 20:30’da oynanacak Fransa – Türkiye maçıyla açılıyor.

Tarihinde ne Dünya Kupası ne de Avrupa Kupası görebilen A Milli Bayan Hentbol Takımı hasrete son vermek için parkeye çıkıyor. Aralık ayında Brezilya’da yapılacak Dünya Kupası’na gitme şansı elde edemeyen milliler, 3 takımın bulunduğu grupta ilk maçını Fransa’yla oynayacak. Makedonya ve Litvanya’nın da bulunduğu gruptaki ilk maç Fransa’nın Metz kentinin ünlü salonu 4.500 kişilik Les Arlenes’de yapılacak. Karşılaşmanın ilk düdüğü 20:30’da çalacak. Her takımın 6’şar maç yapacağı grup maçları sonunda ilk iki sırayı elde eden takımlar Hollanda’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na gitme hakkı elde edecek.

4. Gruptaki Türkiye Bayan Hentbol Takımı’nın 3 rakibi de daha önce Avrupa Şampiyonaları’na katılmayı başardı. Fransa 6 kez yer aldığı Avrupa Şampiyonası’ndan 2 kez ( 2002 – 2006) bronz madalya çıkarmayı başardı. 2008’de Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Makedonya, şampiyonaya 4 kez katıldı ancak en yüksek 7.liğe kadar çıkabildi. Litvanya ise yalnızca 1992’de şampiyonada yer aldı ve 12. olabildi.

İspanya Henntbol Federasyonu’ndan Andreu Marin Lorente –  Ignacio Garcia Serradilla hakam ikilisinin yöneteceği maçın Avrupa Hentbol Federasyonu Delegesi Luxemburglu Jean Simon olacak.

A Milli Bayan Hentbol Takımı Kadrosu :

Maliye Milli Piyango SK

Gülsüm Mercimek – Derya Tınkaoğlu – Duygu Aydoğan – Nergiz Türkay

Antalya Muratpaşa Belediyesi SK

Sevilay İmamoğlu – Nurceren Akgün – Diğdem Hoşgör – Serpil İskenderoğlu – Perihan Topaloğlu

Üsküdar Belediyesi SK

Yasemin Şahin – Yeliz Yılmaz – Fatma Akgün – Serpil Çapar – Çağla Yılmaz

İzmir Büyükşehir Belediyesi SK

Esin Sağdıç

C.S. ‘Oltchim’ RM. Valcea

Yeliz Özel

 

Feedback