İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde bugün oynanacak şampiyonluk maçı, Perugia – Lube mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Lube serinin dördüncü maçını 3-1 kazanarak şampiyonluk umudunu Perugia’nın evinde oynanacak bugünkü son maça taşımayı başardı. Perugia günün sonunda şampiyon olabilirse bunu deplasmanda oynadığı hiçbir play-off maçı kazanamadan başarmış olacak.

Bu kez kaybeden taraftan başlayayım. Perugia kazandığı sette dahi üstün bir oyun sergileyemedi ve uzun süre geriden takip ettiği seti son sayılarda yaptığı birkaç ekstra iş sayesinde alabildi. Servis karşılama sıkıntısını bir türlü aşamadılar. Zaman zaman toparlansalar da maçın tamamına yayılan bir çözüm üretemediler. Bundan ötürü Perugia’nın Salı akşamki oyunuyla alakalı bütün eleştiriyi servis karşılama problemleri üzerine kuruyorum. Çünkü bu sorun orta oyuncuların ve pasör çaprazının da oyunun içerisine girememesine neden oldu. Atakta istedikleri topları alamadıkları için gerekli havayı yakalayamadılar. Servis karşılama ile ilgisi olmayan blokta dahi istenen seviyeye ulaşamadılar.

Aleksandar Atanasijević atakta %50 ile oynadı fakat serviste önceki maçlardaki kadar etkin olamadı. İki ace alırken dört tane servis hatası yaptı. Russel da servis karşılamada yaptığı dört direk hata sonucu atakta fena olmasa da kendini yedek oyuncuların arasında buldu. Tüm setlere ilk altıda başladı ancak set içinde yine Lorenzo Bernardi tarafından kenara alındı. Anzani hiç blok sayısı üretemedi ve yalnızca altı atak yaptı. Yukarda bahsettiğim servis karşılama sıkıntısının en fazla etkilediği isim o idi. Atakta ritmini bulamayınca blok etkinliği de bitti. Takım arkadaşları gibi Zaytsev de keyifsiz bir maç geçirdi. Perugia bu akşam maçın başından itibaren üstün olmak istiyorsa Lube’nin servislerine karşılık verebilmeli ve taraftar desteğini de arkasına alarak psikolojik üstünlüğü ele geçirmeli.

Kazanan tarafta Osmany Juantorena gecenin yıldızıydı. Pozitif servis karşılamada %71 atakta da %66 gibi çok yüksek istatistikler yakaladı. Bunların yanında serviste 3 ace aldı ve yalnızca bir hata yaptı. Bloktan da 1 sayı üretmeyi başardı. Sonucunda da maçın MVP’si oldu. Dümene geçen Juantorena’nın yanında ikinci kaptan koltuğunda Dragan Stanković vardı. Dört blok, dört atak ve dört servis sayısı ile skora yüksek katkı veren Sırp orta oyuncu takımının belki de ona en fazla ihtiyaç duyduğu anda tecrübesiyle Lube’nin şampiyonluk umutlarını yeşertti. Cester ve pasör Micah Christenson da ikişer blok sayısıyla galibiyette pay sahibi oldular. Lube’de performansı eleştirilecek tek isim köşe oyuncusu Jiří Kovář’dı. Maça ilk altıda başladı ve iyi oynamadı. Medei buna rağmen Taylor Sander alternatifini çok az değerlendirdi. Artık finalin finali olan bu maçta Sander’ın daha fazla sahada kalması gerektiğini düşünüyorum.

İki takım arasındaki temel fark blok sayılarındaydı. Lube’nin ürettiği 11 blok sayısına Perugia yalnızca 3 sayı ile karşılık verebildi. Atakta da Lube oyuncuları daha yüksek yüzdeyle top kullandı. Ayrıca dördüncü maçta her iki takımın da 20’nin altında servis hatası yapması(Lube 19, Perugia 16) dikkat çekici bir detaydı.

Mevcut noktada sözcükler ya da değerlendirmeler çok fazla anlam ifade etmiyor. Artı veya eksi yönleriyle her iki ekip de elinden gelen mücadeleyi ortaya koyup 2017-2018 sezonunda İtalya voleybolunun erkeklerde en büyüğü olmaya çalışacak. Perugia saha avantajı ve seyirci baskısına sahip. Buna karşın Lube de böyle maçları oynamaya alışkın daha tecrübeli oyunculardan oluşan bir kadroya sahip. Perugia her sette Lube’yi psikolojik anlamda boğmalı.

Yayın akışında bulunan İstanbul Open’ın final karşılaşması ve ardından düzenlenecek ödül töreni nedeniyle maçı biraz rötarlı yayınlayabilme ihtimalini paylaşmak istedim. Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim. Yayında da birlikte olacağımız maç öncesi siz değerli voleybol severlere ve sportsv izleyicilerine keyifli seyirler dilerim.

Ömer Faruk Acun

Feedback