İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde bugün oynanacak Perugia – Lube mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde (Serie A1) 2017-2018 sezonunun şampiyonunun belirleneceği final serisi bu akşamki karşılaşmayla başlıyor. Perugia ve Lube arasında oynanacak olan serinin ilk maçı hakkında bir şeyler söylemeden önce iki takımın bu sene aralarında oynadıkları karşılaşmalara değinmek lazım. İlk yarıdaki maçı Lube kendi evinde 3-0 kazanırken 18. haftada oynadıkları ikinci maçtan Perugia 3-1’lik skorla galip ayrılmıştı. İki ekip İtalya Kupası finalinde de karşı karşıya gelmişti. O maçta kazanan yine 3-1 ile Perugia’ydı ve kupanın sahibi olmuştu.

Perugia finale kalabilmek için önce çeyrek finalde Ravenna’yı eledi. Ardından yarı finalde Trentino’yu beş maç sonunda saf dışı bıraktı ve şampiyonluk için mücadele etmeye hak kazandı. Lube ise play-off ilk turunda Piacenza’yı iki maç sonunda saf dışı bıraktı ve yarı finalde de Modena’ya seride 3-1 üstünlük kurdu.

İki takım arasında kadro yapısı açısından bazı benzerlikler bulunuyor. İlk olarak hem Lube’nin hem de Perugia’nın üç köşe oyuncusunu etkin olarak kullandıklarını fakat dördüncü smaçörlerini rotasyona fazla dâhil etmediklerine dikkat çekmek istiyorum. Servis için oyuna girseler dahi sahada kalmıyorlar. Bir diğer benzerlik iki takımın da iki İtalyan ve bir Sırp orta oyuncuya sahip olması. Milli takımda birlikte oynayan Marko Podraščanin ve Dragan Stanković saha içindeki katkılarının yanında tecrübeleriyle de takımlarına katkı sağlıyorlar. Bunların yanında diğer pozisyonlarda oynayan oyuncular da hem kalite hem de istatistik anlamında birbirine o kadar yakın seviyedeler ki birinin diğerinden biraz daha iyi olduğunu dahi söylemek mümkün değil.

Buna karşın pasör çaprazları arasında bir farktan bahsedebilirim. Normal sezon ve play-off’larda oynanan tüm karşılaşmaları göz önünde bulundurduğumda Perugia’nın pasör çaprazı  Aleksandar Atanasijević’in 897 kez atak yaparken Lube’nin Bulgar yıldızı Tsvetan Sokolov’un 742 defa hücum ettiğini görüyorum. Aldıkları bu topları Sokolov %5 daha verimli kullanmış. Ayrıca Atanasijević’in 45 blok sayısına karşılık Sokolov 65 blok sayısına ulaşmış. Sayısal üstünlüğünün yanında özellikle yarı final serisinde Sokolov’un kritik anlarda büyük sorumluluk aldığı da bir gerçek. Atanasijević ise son iki maçtır atakta oldukça aksıyor. Takımı Trentino’yu elemeyi başarmış olsa bile Sırp pasör çaprazı tatmin edici bir performans ortaya koyamadı. Bu akşamki maçtan başlamak üzere bir ivme yakalaması gerekiyor. Takımının buna çok ihtiyacı olacak.

Perugia play-off’ta deplasmanda oynadığı tüm maçları kaybetti. Dolayısıyla bu akşam evinde oynayacağı maçta galip gelmeye Lube’den daha fazla ihtiyacı var. Her maçın ayrı bir hikâyesi olacağını ve her karşılaşma sonunda başka bir kahramandan bahsedeceğimi tahmin ediyorum. Çünkü birbirini tüm ayrıntılarıyla analiz eden iki takım arasında taktiksel bir rekabet de olacak. Sezon boyunca ellinin üzerinde maç oynayan bu takımlardan hangisinin beş sete uzaması olası mücadelelerde ayakta kalacağı da şampiyonluk adına belirleyici olacaktır. Kadro derinliği açısından da birbirine denk iki ekip olan Perugia ile Lube arasındaki final serisi maçlarının ilkinde sizlere keyifli seyirler ve mutlu bir hafta diliyorum. İlerleyen karşılaşmalarda görüşmek üzere.

 

AA

Feedback