İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde playoff mücadeleleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu akşam 19.00’da sportstv ekranlarında olacak Perugia – Trentino mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Perugia’nın evinde oynanacak olan yarı final serisinin üçüncü karşılaşmasında yine üst düzeyde voleybol izleyeceğiz. İlk maçı Perugia 3-1 kazanırken ikinci karşılaşmadan Trentino 3-2 galip ayrılmıştı.

Ev sahibi kazanırken skor yükü takım halinde son derece dengeli dağılmıştı. Orta oyuncular dahi pasör çaprazı ve köşe oyuncuları kadar sayı üretmişti. O maçta Atanasijević’in düşük yüzdeyle oynamış olmasının da bu dağılımda etkisi var elbette. Buna karşın Trentino’ya göre daha iyi servis karşıladılar ve özellikle Zaytsev çok iyi bir yüzde yakaladı. Onu servis karşılamada iyi olması atakta da aksamaması anlamına geliyor ve böyle bir durumda takımı adına çok büyük bir koz haline geliyor. Bu arada Zaytsev hakkında küçük bir bilgi vereyim. Pasör çaprazı oynamak istediğini ve takımdan kesinlikle ayrılacağını daha önce belirtmişti.  Geçen günlerde yaptığı bir başka açıklamada da kontratı bitmiş olmasına karşın yönetimin yeni bir teklif sunmadığını yani tercihi kendisinin değil kulübün yaptığını belirtti. O da N’Gapeth gibi kopuş sürecinde fakat herhangi bir takımla anlaşmış değil. Perugia’nın kazandığı maça dönersek Marko Podraščanin’in 6 blok sayısı üreterek galibiyette önemli bir pay sahibi olduğunu da söylemek gerekir. Atakta daha çok diğer orta oyuncu olan Anzani’yi tercih eden pasör Luciano De Cecco yine aynı anlayışta devam edecektir. O maçta Trentino adına Vettori kötü oynamıştı. Düşük yüzdeyle atak yaptı. Bunun yanında takım kaptanı Lanza da attığı 8 servisten 4 tanesini kaçırarak kötü bir performans sergiledi.

İkinci maç ise oldukça garipti. Trentino servis karşılama ve atakta daha fazla hata yapmış olmasına rağmen maçı kazandı. Üstelik Perugia’nın 13 blok sayısına da ancak 5 blok sayısı ile karşılık verebildiler. Burada sayıların her zaman doğruyu söylemediğini görebiliriz. Trentino’nun kaybettiği iki sette az sayı almış olması (13-25 ve 19-25) genel anlamda ortaya böyle bir tablo çıkardı. Fakat kazandığı setlerde tabi ki rakibinden daha iyi yüzdelere ulaştı.  Vettori de kendini toparladı ve %56 ile atak yaptı. Ancak Lanza kazandıkları maçta da pek ortalarda yoktu. Takım kaptanı ve çarkın öenmli bir dişlisi olarak artık kendine gelmesi ve oyun içinde sorumluluk alması gerekiyor. Perugia kaybederken Atanasijević’in oldukça kötü oynadığını da ekleyeyim. 3 servis ve 7 hücum hatasıyla takımına büyük problem çıkarmıştı. Oyunu takımın kaderini direkt olarak etkileyen bir isim.

İkinci maçı kazanmış olsalar da artık daha az hata yapmaları lazım. Her anlamda kendilerinden biraz daha potansiyelli bir takımla oynuyorlar. Servis karşılama ve atak yüzdeleri de bir parça daha yükselmeli. Deplasmanda oynuyor olduklarını da hesaba katarsak vasatın üzerinde bir voleybol oynayamazlarsa seride yeniden geriye düşeceklerdir. Perugia ise saha avantajını da kullanarak ortalama performansla sahadan galip ayrılabilir. Bu üst düzey voleybol gösterisi için şimdiden iyi seyirler dilerim.

Ömer Faruk Acun

Feedback