Bu akşam sportstv ekranlarında olacak Perugia – Modena; İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Bu akşam ligin zirvesini direkt olarak ilgilendiren bir maç izleyeceğiz. Perugia 11 maç sonunda sadece bir kez yenildi ve topladığı 30 puanla 2. sırayı elde etti. Modena ise 2 kez mağlup oldu ve 27 puanla 3. basamakta yer aldı. Yani konuk ekip ensesinde olduğu rakibi karşısında kazanarak puanları eşitlemeye çalışacak. Perugia da hem kendi konumunu korumak hem de zirve takibini sürdürmek için galibiyet arayacak. Şimdi bu maçın detaylarına değineyim.

Öncelikle ev sahibi Perugia’nın kilit oyuncularından bahsedeyim.  Perugia takımının hücum yükünü pasör çaprazı pozisyonunda oynayan AleksandarAtanasijević çekiyor. Şu ana kadar takımı için 178 sayı üretti. Takımın patronu ise Arjantinli pasör Luciano De Cecco. Hem oyun içi liderlik konusunda hem de atakların yönlendirilmesinde son derece başarılı olan oyuncu Pereugia’nın iplerini elinde tutuyor. Bir diğer önemli oyuncu ise Rus asıllı İtalyan smaçör IvanZaytsev. Voleybol konusundaki yeteneği ve başarısının dışında kendine has stili ve saha içindeki duruşuyla oyuna renk katıp seyir zevkini artırıyor. Ancak bu voleybolcu ilk altıda sahaya çıkmayabilir. Zaytsev’in yerine Atanasijevic’in ardından takımın en skorer ikinci ismi olan Aaron Russell sahada olabilir. Özelikle değindiğim isimlerin dışında kadrodaki diğer oyuncularda son derece kaliteli. Perugia kesinlikle uyum içerisinde oynayan bir takım.

Modena kanadında ise ilk olarak Fransız smaçör Ngapeth’ten söz etmek istiyorum. Bu oyuncunun liderliğindeki takımın diğer oyuncuları da mevkilerinde dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Ngapeth yetenekleriyle oyunun, karizmasıyla da takımın lideri konumunda. Takım sahada kesinlikle göze hoş gelen bir voleybol oynuyor. Üst seviyedeki oyunun yanı sıra atakta zor bir topu öldürmek ya da imkânsız denebilecek bir hücuma savunma yapmak gibi seyir zevkini artıran ekstra işleri de yapabiliyorlar. Çok kaliteli bir pasöre sahipler. Brezilya milli takımının kaptanı da olan Bruno’nun saha içerisinde güven veren bir duruşu var. Modena hücumlarında paslar büyük oranda Ngapeth’e gidiyor olsa da tecrübeli pasör her zaman için iyi bir pas dağılımı yapıyor.

Bu maçı Modena’nın özellikle Sabbi, Holt ve Ngapeth’in iyi servis atması durumunda büyük avantaj kazanacağını söyleyebilirim.  Son olarak Sloven köşe oyuncusu Urnaut’un da savunma ve servis karşılamada çok faydalı bir oyuncu olduğuna değinmeden geçmeyeyim. Parlayan yıldızların arkasındaki yardımcı oyunculuk görevini hakkıyla yerine getiriyor.

Bu maçın Perugia için prestij açısından da önemi var. Son yıllara bakıldığında bu takım her zaman Modena, Trentino ve Lube’nin gerisinde kaldı. Yani ligi önde de bitirse hep bu üç takımın ardında görüldü isim olarak. Böyle bir ivme yakalamışken bu rakiplerinden ne kadar galibiyet alırsa voleybol severlerdeki bu algıyı o derece tersine çevirebilir.

Maçın kaderini ön plana çıkan oyuncuların bu akşamki form durumları belirleyecek gibi görünüyor. Çünkü serviste ya da atakta birbirinden çok daha farklı bir istatistiğe sahip değiller. Daha az hata yapanın kazanacağını düşünüyorum. Sahada üst düzey bir voleybol resitali izleyeceğimiz kesin. Bu maç kesinlikle kaçırılmamalı.

Feedback