Bu akşam saat 22.30’da sportstv ekranlarında olacak Ravenna – Civitanova İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Ravenna ligin ilk yarısındaki son üç maçını kaybetmişti fakat geçtiğimiz hafta kazanarak biraz da olsa rahatladılar. Bu maça çıkarken play-off potasının hemen 3 puan üstünde, sınırda bulunuyorlar ve önümüzdeki hafta da Trentino ile deplasmanda karşılaşacaklar. Her ne kadar işleri oldukça zor görünse de mutlaka evlerinde oynayacakları karşılaşmada bir sürpriz peşinde olacaklardır.

Konuk ekip Lube’de ise amaç yeniden liderlik koltuğuna oturabilmek. Ligin 13. haftasında sadece 1 galibiyeti bulunan Grotte takımına mağlup olarak zirveyi Perugia’ya kaptırmışlardı. Bu karşılaşmayla beraber önlerindeki 3 maçta görece kendilerinden daha zayıf olarak nitelendirebileceğim takımlarla karşılaşacaklar. Dolayısıyla bu akşamki maç Lube adına geçen hafta alınan galibiyeti seriye bağlayabilmek için önemli. Üzerlerine düşeni yapıp liderin puan kaybetmesini bekleyecekler.

Ev sahibi takımda en fazla dikkat çeken oyuncu Avusturyalı genç pasör çaprazı Paul Buchegger. 1996 doğumlu olan Paul takımının en çok skor üreten (253 sayı) en fazla atak yapan (455 atak) ve yine en fazla servisten direk sayı alan (29 sayı)  ismi. Bu akşam da Ravenna için kilit oyuncu konumunda olacak. Bir diğer önemli isim de geçen sezon İstanbul Büyükşehir Belediye formasıyla ülkemizde izlediğimiz Nicolas Marechal. Fiziksel kapasitesinden çok teknik meziyetleriyle ön plana çıkan oyuncunun performansı Ravenna’nın ortaya koyacağı mücadele adına etkili olacaktır. Ayrıca Arjantinli tecrübeli pasör Santiago Orduna ve vatandaşı olan köşe oyuncusu Cristian Gabriel Poglajen de takım içerisindeki diğer önemli oyuncular.

Zaten yıldızlar topluluğu olarak nitelendirebileceğim Lube için geride kalan maçlarda oldukça sivrilen iki oyuncu var: İkisi de geçen sezonlarda Halkbank’ta oynamış olan Küba asıllı İtalyan köşe oyuncusu Osmany Juantorena ve Bulgar pasör çaprazı Tsvetan Sokolov. Bu oyunular takımın sayı yükünü birlikte çekiyorlar. Bugüne kadar Juantorena 204, Sokolov 218 sayı üretti. Ek olarak istatistiklere baktığımda Sokolov’un yaptığı 36 bloğun ve Juantorena’nın %60 ile atakta top öldürüyor olmasının diğer etkileyici veriler olduğunu görüyorum. Başrolde bulunan bu ikilinin arkasında Taylor Sander, Micah Christenson ve Enrico Cester gibi çok değerli yardımcı oyuncular olduğunu da eklemem gerekir. Aslında bu isimler de başlı başına “yıldız” kategorisinde sayılabilirler fakat oynadıkları takım Lube olunca işler değişiyor.

Karşılaşmanın sonucuna dair bir tahmin yapmak zor değil fakat sürprizlerin sıklıkla gerçekleştiği bir ligden bahsettiğimi de unutmamak gerekiyor. Evet, Lube maçın favorisi ancak Ravenna onlara ilk yarının son maçında Grotte’nin yaptığı gibi mağlubiyeti tattırabilir. Ev sahibinin kesinlikle bunu yapabilecek gücü var. Set içerisinde oyundan kopmalar yaşanmazsa seyir zevki ve kalitesi yüksek bir maç izleyeceğimizi söyleyebilirim.

Feedback