Final maçında Arjantin’i 95-75 yenen ispanya tarihindeki ikinci şampiyonluğa ulaştı, final maçını Kutluhan Kocadağ yazdı

İspanya maça Arjantin’e göre daha fizikli bir beşle başladı. İspanyollar özellikle hücumda saha içi yerleşimindeki iyi görüntüyle ilk 3 dakikayı 12-2 önde geçti. Maça pek de iyi giriş yapamayan Campazzo ve Scola’nın itici güç olamadığı Arjantin’in ekstra bir kurtarıcıya ihtiyacı varmış gibi duruyordu. Tam bu noktada Nicolas Brussino sahneye çıktı ve Arjantin farkı bire kadar indirdi (14-13).  Daha sonra İspanyollar benchlerin devreye girmesi ve ribauntlarda kurduğu üstünlükle beraber ilk çeyreği 9 sayı önde tamamladı. İkinci çeyrekle beraber İspanyol kısalarının oyundaki ağırlığı daha net hissedilmeye başladı. Laprovittola’nın bireysel direnciyle oyunda kalmayı başaran Arjantin cephesindeyse ribaunt sıkıntısı devam etti. Campazzo-Scola birlikteliğinin bir türlü etkili olamadığı Güney Amerika temsilcisi bir şekilde farkı belli seviyede tutmayı başardı. İlk yarı İspanyollar’ın 12 sayılık üstünlüğüyle geçilirken ribauntlardaki fark 26-15 şeklindeydi ve turnuvada 19.3 sayı ortalaması bulunan Scola devreyi sıfırla kapatıyordu. Özellikle oyunun büyük kısmını neredeyse üç uzunla oynayan Scariolo’nun pota altında üstünlük kurma ve Arjantin’i boyalı alanda sindirme planı ilk yarı itibarıyla işe yaramış gibi gözüküyordu. Üçüncü çeyrekle beraber o sertlikten ve disiplinden ödün vermeyen İspanyollar farkı iyice açtı. Birçok pozisyonda, birçok anda 2006’daki finali anımsatan İspanya savunması maksimum konsantrasyondan bir an bile ödün vermedi ve üçüncü periyodu da farkı 19’a çıkartarak kapattı. Arjantin son periyodun başında hafif kıpırdanıp direnç gösterdi. Ancak tecrübe faktörü ve soğukkanlılık yine ön plana çıktı ve kritik anlarda, kırılma anlarında sahneye çıkan deneyimli yıldızlarıyla beraber İspanya, 95-75’lik galibiyete ve şampiyonluğa ulaştı.

Maç boyunca rakibine 47-27’lik ribaunt üstünlüğü kuran İspanya’da Marc Gasol 14 sayı, 7 ribaunt, 7 asist, Ricky Rubio 20 sayı 7 ribaund ve Rudy Fernandez 11 sayı 10 ribauntla ön plana çıktı. İlk ve tek şampiyonluğunu 1950 senesinde kazanan Arjantin’de ise Gabriel Deck 24, Laprovittola 17 sayıyla oynadı. Tarihindeki ikinci şampiyonluğa Pekin’de uzanan İspanya ne kadar iyi bir turnuva takımı olduğunu tekrar gösterdi. İlk grup aşamasını beklenenden daha çekişmeli maçlarla geçen İspanya adına değişmeyen tek şey turnuvanın başından sonuna dek korudukları savunma istikrarı oldu. Büyük organizasyonları oynamayı ezbere bilen İspanyollar her geçen turda form tutarak finale kadar geldi ve görece rahat bir oyunla şampiyonluğa uzandı.

Maçın sonunda turnuva ödülleri de sahiplerini buldu. Final maçının en iyi oyuncusu Ricky Rubio seçildi. Turnuvanın beşi ise şu şekilde oluştu; Evan Fournier (Fransa), Bogdan Bogdanovic (Sırbistan), Ricky Rubio (İspanya), Luis Scola (Arjantin), Marc Gasol (İspanya). Turnuvanın en değerli oyuncusu ise yine İspanya’dan Ricky Rubio oldu.

Feedback