Türkiye’nin dört bir yanından 94 takım ve 511 sporcunun mücadele ettiği Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği Finalleri açılış töreni, Karaman Belediyesi Lütfi Elvan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Yıldız ve genç satranç sporcularının zirve mücadelesi başladı. Türkiye’nin dört bir yanından 94 takım ve 511 sporcunun mücadele ettiği Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği Finalleri açılış töreni, Karaman Belediyesi Lütfi Elvan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve ana sponsoru Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla düzenlenen Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği için 81 ilde mahalli yarışmalar düzenlendi. Binlerce satranç sporcusunun ter döktüğü elemelerin ardından, Adıyaman, Denizli, Giresun, Kastamonu, Kırıkkale, Mersin, Muş ve Yalova’da düzenlenen grup yarışmaları sonucunda finale yükselen okul takımları, dört gün boyunca şampiyonluk mücadelesi verecek.

Satranç Türkiye Birinciliği açılış töreni; Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek, İl Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Kurt, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ümit Şifaver, Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven, TSF Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürleri, STK Temsilcileri, antrenörler, öğretmenler, veliler ve sporcuların katılımıyla yapıldı.

“SATRANCIN OKULLARDA YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN ÇOK SAYIDA FAALİYET VE PROJE ÜRETİYORUZ”

Açılış konuşmasını TSF adına yapan Başkan Vekili Aşkın Keleş, satrancın çocukların hem sosyal hem de eğitim hayatlarına sayısız kazanımlar katan son derece önemli bir spor olduğunun altını çizerek, “Satrancın okullarda yaygınlaştırılması için ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın destekleri ile çok sayıda projeyi hayata geçirdik, milyonlarca çocuğa ulaştık. Satrancın okullarda yaygınlaşması konusunda çok önemli bir faaliyet olan Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliğinde yarışmaya hak kazanan tüm takımlara başarılar diliyorum. Organizasyonun hayata geçmesi için destek olan Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’na teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KARAMAN İLK DEFA BÜYÜK BİR SPOR ORGANİZASYONUNA İMZA ATIYOR”

Karaman’da ilk defa böyle büyük bir spor organizasyonunun gerçekleştirildiğini belirten Karaman Valisi Fahri Meral ise konuşmasında, “Bu şampiyonanın ilimizde gerçekleşmesinde emeği geçen başta Milletvekilimiz olmak üzere, Belediyemize, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve Federasyon temsilcilerine çok teşekkür ediyor, müsabakalar boyunca tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“SATRANCIN GENÇLER ARASINDA YAYGINLAŞMASI YARINLAR ADINA BİZLERİ ÜMİTLENDİRMEKTEDİR”

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ise, “Şans ve tesadüfün değil tamamen zekanın üstünlüğüne bağlı bir oyun olan satrancın gençler arasında yaygınlaşması bizleri fazlasıyla mutlu etmekte ve yarınlar adına ümitlendirmektedir. Karaman Belediyesi olarak ilimizde yapılacak olan tüm etkinliklere katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Satranç oyununun tarihinin çok uzun yıllara dayandığını belirten AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, “Satranç motivasyon, konsantrasyon, sabır, karşısındaki rakibe saygı, zeka ve strateji geliştirmeyle ilgili, yeri değişmeyecek önemli bir spor dalıdır. Ben bu turnuvanın bir dostluk havası içerisinde, zekanın yarıştığı bir turnuva olmasını temenni ediyor, tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullanırken; Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek de, “Bugün burada Türk dilinin başkenti, Karamanımızda okullarımızın, öğrencilerimizin satrançla iç içe olduğu bu güzel atmosfer içinde olmak ve bu havayı solumaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Müsabakalarda 4 gün boyunca mücadele edecek sporcularımıza, öğretmenlerimize ve hakemlerimize başarılar diler, saygılarımı sunarım” sözleriyle duygularını dile getirdi.

13 Haziran Perşembe günü sona erecek turnuva sonunda derece elde eden takımların okullarına ve takım sporcularına, Türkiye İş Bankası tarafından çeşitli ödüller verilecek.

Feedback