Eczacıbaşı ve Kadın Voleybol Milli Takım eski oyuncusu, kaptanı ve sonrasında menajeri olan Selcan Çağlar, 1974’ten bugüne dünyanın zirvesine oturan ülkemiz kadın voleybol tarihinin tanığı olan kitabı “Bir Voleybolcunun Anıları”nı çıkardı.

Eczacıbaşı ve Kadın Voleybol Milli Takımı eski kaptanı ve menajeri olan Selcan Çağlar, 1970-2012 yılları arasında voleybol camiasında yaşamış olduğu dönemi anlatan, “Bir Voleybolcunun Anıları” isimli kitabın tanıtımını 10 Nisan Salı günü yapmıştı. Türk voleybol camiasının en önemli figürlerinden Selcan Çağlar bu kitabında kadın voleybolumuzun bilinmeyenlerini ve tarihini anlatıyor.

 

 

Kitabın siparişini aşağıdaki linklerden sağlayabilirsiniz;

Yurtiçi gönderiler: https://iyzi.link/AAJikw
Avrupa gönderileri: https://iyzi.link/AAK_RQ
Amerika gönderileri: https://iyzi.link/AAK_Tw

Telefonla sipariş: 0212 9751317

Facebook ve Instagram üzerinden sipariş için: caglarselcan

 

 

SELCAN ÇAĞLAR KİMDİR?

Selcan Çağlar 24 Aralık 1953’te İstanbul’da doğdu. Eczacıbaşı ve Kadın Voleybol Milli Takım eski oyuncusu, kaptanı ve menajeri.

11

EĞİTİMİ:

İlkokulu Etiler’deki Özel Ata Koleji’nde okumuş, 1972 yılında Özel Alman Lisesi’ni, 1978 yılında da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirmiştir. Aynı kurumda 1986 yılında ‘Kentsel Sit Alanlarının Korunması’ konusunda doktora tezini vermiş ve bu yıllar boyunca Şehircilik Bölümü’nde asistanlık yapmıştır. Mimarlık ve voleybol hayatını uzun yıllar birlikte yürütmüştür. İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.

55

VOLEYBOL HAYATI:

Ortaokul ve lise döneminde okul voleybol takımında, 1970-1974 yılları arasında Galatasaray’da, 1974-1985 yılları arasında da Eczacıbaşı takımında oynamış ve 11 yıl üst üste Türkiye şampiyonu olmuştur. Aynı dönemde Milli Takımın değişmez oyuncusu olarak son yıllarında da Milli Takım Kaptanı görevini başarıyla sürdürmüştür. Voleybol hayatı boyunca takım halinde ve kişisel birçok başarılara imza atmıştır. 1980 yılında Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı o güne dek Türkiye’de hiçbir takım sporunun elde edemediği bir başarıyı yakalayarak Çekoslovakya’da Avrupa şampiyonlar Ligi 2.si olmuş ve Selcan Çağlar da aynı turnuvada Avrupa Karması’na seçilen ilk Türk voleybolcu olmuştur. 1981 yılında Türkiye’de yılın kadın voleybolcusu seçilmiş, 1982 yılında Milli Takım ile katıldığı Yunanistan’daki Balkan Şampiyonasında “En Teknik ve En Değerli Voleybolcu” unvanına layık görülen ilk Türk voleybolcu olmuştur. 1984 yılında yine Şampiyonlar Ligi finallerine katılarak Almanya’da Eczacıbaşı Takımı ile Avrupa 4. olmuştur. 5-6 Nisan 1985 de düzenlenen uluslararası bir turnuva ile İstanbul’da jübilesini yaparak sporculuk yaşamını noktalamıştır.

77

YÖNETİCİLİK KARİYERİ:

1996-2000 yılları arasında dönemin Voleybol Federasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Milli Takımlar Sorumlusu olarak voleybol sahalarına geri dönmüş, aynı dönemde Avrupa Voleybol Konfederasyonu müsabakalarında gözlemci olarak görev almıştır. 1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında Üniversite Spor Birimi’ni kurmuş ve değişik branşlarda takımların oluşturulmasını, hazırlanmasını, ulusal ve uluslararası müsabakalarda yer almasını organize etmiştir. 2001 yılında Öğrenci Dekanlığı’na terfi ederek 2004 yılına dek öğrencilerin akademik faaliyetleri dışında yer alan burslar, yurtlar, çalışan öğrenciler, öğrenci kulüpleri, öğrenci birliği, psikolojik destek ve spor birimlerini yönetmiştir. 2004 yılında Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı Menajerliği görevini üstlenmiş ve 2008 yılında kendi rızasıyla emekli olana dek, yeni bir neslin yetişmesine önayak olmuş ve bu genç kadro ile üst üste üç yıl Türkiye Şampiyonluğu’nu elde etmiştir.

44

OLİMPİYAT DENEYİMİ:

Sporculuk yaşamı sonrası Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne üye olmuş ve TMOK Ücretsiz Spor Okulları Projesinin kuruluşunda ve yıllarca yürütülmesinde rol oynamıştır. Türkiye’nin önemli sporcuları arasında yer alması nedeniyle 2004 yılı Atina Olimpiyatları meşalesinin İstanbul Koşusu’nda yer almıştır. Olimpiyatlara ilk kez katılmaya hak kazanan Kadın Voleybol Milli Takımı ile birlikte, takım genel menajeri olarak 2012 Londra Olimpiyatlarında görev yapmıştır.

Feedback