Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü (TAYK) tarafından Eker ana sponsorluğunda Bursa Yelken Kulübü (BYK) ve Moda Deniz Kulübü (MDK) iş birliğinde gerçekleştirilen TAYK-Eker Olympos Regatta 2019, 29 teknenin katılımıyla başladı.

Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü (TAYK) tarafından Eker ana sponsorluğunda Bursa Yelken Kulübü (BYK) ve Moda Deniz Kulübü (MDK) iş birliğinde gerçekleştirilen TAYK-Eker Olympos Regatta 2019, 29 teknenin katılımıyla Moda Deniz Kulübü önünden verilen start ile başladı.

İstanbul ve Bursa yelkencilerini nitelikli bir organizasyonda buluşturma amacıyla gerçekleştirilen ve Uludağ’dan ilham alan yarış, 24 Ağustos Cumartesi günü Tirilye’de gerçekleştirilecek etapların ardından 25 Ağustos Pazar günü yine İstanbul’da sona erecek.

Tirilye’deki koy yarışları, yelkencilere ve Bursalılara keyifli saatler yaşatacak

TAYK-Eker Olympos Regatta’nın en çok merak edilen etabı ise Tirilye Koy İçi Yarışları olacak. Parkur yarışı şeklinde düzenlenecek olan organizasyonda Bursalılar, gece-gündüz zorlu şartlarla mücadele eden yelkencilerin yeteneklerini sergilemesini yakından görebilecek. Koy İçi Yarışları, Tirilye Marina’dan takip edilebilecek.

Çok önemli takımlar TAYK-Eker Olympos Regatta’da yarışacak

Organizasyonun ana sponsoru Eker’in de “Eker 40” takımı ile yer alacağı organizasyonda 29 takım 6 farklı kategoride yer alacak. Takımlar arasında ana sponsor Eker ile birlikte pek çok saygın kulüp ve markaların tekneleri de yer alacak. TAYK-Eker Olympos Regatta katılımcı takım listesi ise şu şekilde:

IRC 0 Kategorisi:

* Eker 40
* Orient Express VI
* Korza
* Papili – Arçelik Yelken Takımı
* Fenerbahçe 2 – Ford Otosan
* Shak Shuka 3 Sailing Team – Ceramic Pro
* Kinowa

IRC I Kategorisi:

* Fenerbahçe I – Doğuş
* Anything Goes – MSI Sailing Team

IRC II Kategorisi:

* Mary – Güneş Sigorta
* Hedef Yelken 40.7 – Unilever
* LOGO
*Uniq2go_Hangover
* Bond – AKKİM
* Alize 1010 – TÜPRAŞ
* Palamut – CPM
* Cheese V – Garanti Sailing
IRC III Kategorisi:

* Be Blue – QNB Finansbank Yelken Takımı
* Radika
* Keyfim 3,5 – Columbia Alize
* Hedef Yelken 30
* Electron – Permolit
* Alize 34.7
* Petek – NTS Danışmanlık
* Hedef Yelken – Pegasus
* Falcon

IRC IV Kategorisi:

* 40 Plus LAL – IBS
* Ada-Pupa Adrenalin / Hepgür Wind 4 Speed

Gezi Kategorisi:

* MUTA

 Ödül Töreni Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleştirilecek

25 Ağustos Pazar günü İstanbul-Moda’da sona erecek TAYK-Eker Olympos Regatta’nın ödül töreni ise 26 Ağustos Pazartesi günü Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleştirilecek.

Yedinci kez gerçekleştirilen TAYK-Eker Olmypos Regatta’yı kazanan takım, Mehmet Erdoğdu tarafından denizden, rüzgardan ve insanların bunlarla olan ilişkisinden esinlenerek tasarlanan kupanın sahibi olacak.

 

Editör Notu:

Eker Olympos Regatta Kupası Hikayesi:

Her Ödülün Bir Hikayesi Vardır

Tasarım: Mehmet Erdoğdu

Ödüller aslında birer sembolik kavramdır. Ödülün kendi görselliğinden ziyade ifade ettiği anlam ona değer kazandırır. Ünlü tasarımcı Mehmet Erdoğdu, Eker Olympos Regatta Kupası’nı tasarlarken denizden, rüzgardan ve insanların bunlarla olan ilişkisinden esinlendi.

Mehmet Erdoğdu’nun tasarım felsefesine göre yelken; insanın doğaya karşı meydan okumasıdır. Denizin dalgalarına, rüzgara, beklenmedik hava şartlarına zihni ve kas gücüyle dur der yelkenciler. Tüm bu mücadele yaşanırken, her iki tarafa da hayat veren toprak ananın ev sahipliği söz konusu. Bu yüzden ödülün alt kaidesi için toprak anayı temsil eden ahşap bir helezonik formun üzerinde denizi ve dalgaları sembolize eden lapis taşı kullanıldı. İnsanı hareketleri hikayelendiren parlak tonlu yelken formları ise en üstte yer alıyor. Böylece zıt renkleri birlikte yansıtan, oldukça dikkat çekici, bulunduğu vitrinlere değer katacak “Eker Olympos Regatta Kupası” ortaya çıktı.

Feedback