Bu akşam saat 22.30’da sportstv ekranlarında olacak Trentino – Latina İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Bu akşam ligin alt sıralarındaki iki takımın mücadelesini izleyeceğiz. Her iki ekip de bugüne kadar ligde yedi maç oynadı. Bu maçlarda Trentino topladığı 7 puanla 11. sırada bulunurken Latina 8 puanla kendine 10. basamakta yer buldu. Ayrıca ev sahibi Trentino’nun oynadığı son üç maçta yalnızca 1 set alabildiğini de ekleyeyim. Yani galibiyet şöyle dursun puana dahi aç durumdalar. Latina da son üç maçını kaybetti fakat bu yenilgilerin ikisini 3-2’lik skorlarla alarak 2 puan çıkarmayı başardı. Bu puanlara rağmen onlar da galibiyete şiddetle ihtiyaç duyuyorlar.

Trentino’nun ligdeki konumu İtalya voleybolunu düzenli takip edenler için şaşırtıcı olacaktır. Önceki senelerde sürekli olarak şampiyonluğa oynayan kulüp bu sezon iç açıcı bir performans sergileyemiyor. Bu yıl geçen sezon ilk altıda oynayan iki oyuncusunu kadroda tuttu ve yaptığı çok sayıda transferle yepyeni bir takım kurdu. Bu nedenle ilk haftalarda büyük sıkıntı yaşadılar. Yine de oyuncuların çoğu İtalya milli takımında birlikte oynadıkları için adaptasyon süreci daha kısa olabilirdi. İlk yarının sonuna kadar altı maçları daha var. Bu karşılaşma ile birlikte çıkış yakalayıp üst sıralara tırmanabilirler. Ancak karşılarında kuvvetli bir rakip olduğunu söylemem gerekiyor. Şimdi bu maçı nasıl kazanabileceklerine değineyim.

Trentino her şeyden önce attığı servislere çok dikkat etmeli. İstatistiklerine baktığımda serviste çok fazla direkt hata yaptıklarını görüyorum. Böyle olduğunda topu oyuna sokamadıkları için kadroları kaliteli oyunculardan oluşsa da takımın potansiyelini açığa çıkarması mümkün olmuyor. Bu maçın kaderini Trentino’nun servis kalitesinin belirleyeceğini düşünüyorum. Bunun yanında iyi servis karşılarlarsa hücumda da kesinlikle sıkıntı çekmeyeceklerini söyleyebilirim. Vettori ve Lanza üzerinden kurdukları hücum aksiyonları rakibi zorlayacaktır.

Latina’nın hücum yükünü ise pasör çaprazı Starovic ve geçen sezonu Ziraat Bankası’nda geçiren köşe oyuncuları Savani çekiyor. Savani’nin çok sayıda top alıyor olmasına karşın yüksek yüzdeli atak yapamadığını belirteyim. Bugün atakta geçmiş yıllardaki performansını yakalayabilirse takımının en güçlü silahı olacaktır.

İki takımın pasörleri arasında bariz farklar bulunuyor. Latina’nın senelerdir formasını giyen ve kaptanı olan Sottile çok tecrübeli olmasına karşın takımına ekstra katkı sağlayamayan bir oyuncu. Gerek fizik kapasitesi nedeniyle blok konusunda yaşadığı eksiklik gerekse servis konusundaki etkisizliği takımı adına büyük dezavantaj. Trentino’nun pasörü Gianelli ise çok etkili servis atan bir oyuncu. Aynı zamanda korkutucu bir blok yüksekliğine sahip. Hepsinin yanında takımına çok hızlı voleybol oynatarak rakiplerin blok dengesini bozabiliyor.

İki takımın istatistiklerine bakıldığında Latina’nın bugüne kadar oynadığı lig maçlarında toplam 74 blok yaptığını buna karşın Trentino’nun 46 blokta kaldığını belirtmem gerekiyor. Latina’nın orta oyuncuları daha iyi blok tutarken Trentino’nun orta oyuncularının da daha yüksek yüzdeyle atak yaptığını ekleyeyim.

Trentino her ne kadar adı büyük bir takım olsa da bugünkü maçın ortada olduğunu ve son derece çekişmeli geçeceğini söylemeliyim. Bütün sonuçlara açık bu karşılaşma adına sizlere keyifli seyirler diliyorum.

Feedback