Bu akşam saat 20.15’te sportstv ekranlarında olacak Trentino – Monza İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

İlk yarının son haftasında sonucu sırlamada önemli değişikliklere neden olabilecek bir maç izleyeceğiz. Ev sahibi Trentino daha önce çıktığı 12 karşılaşma sonunda aldığı 7 galibiyetle 19 puan topladı ve 8. sırada bulunuyor. Konuk Monza ise şu ana kadar 4 kez galip geldi ve 12 puanla 10. basamakta yer alıyor.

Trentino’nun son üç maçına baktığımda yükselen bir grafiği olduğunu görüyorum. Her ne kadar 2 tanesi 3-2’lik skorlarla olsa da üç karşılaşmadan da galip ayrılmayı başarmış. Bu zaferlerden birinin de Modena karşısında olduğunu hatırlatmakta fayda var. Rakibi ise son üç maçında 2 galibiyet alabilmiş. Toplamda 4 maç kazandıklarını düşünürsek onlar da son dönemde fena sayılmayan bir grafik yakaladılar. Fakat bu akşam işlerinin zor olduğunu söyleyebilirim.

Ev sahibinde takımı sırtlayan tek bir oyuncu yok. Skor yükü gayet dengeli dağılmış. Ancak yine de köşe oyuncusu Nicholas Hoag’un pasör çaprazı Vettori’den bile daha fazla sayı üretmiş olması dikkate değer bir ayrıntı. Ayrıca gayet iyi bir yüzdeyle atak yaptığını da belirtmeliyim. Sezona yedek başlayan oyuncu gelinen süreçte en güvenilen oyunculardan biri oldu. Bu mücadelede onu dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu isim ülkemizde yıllardır Arkas’ı çalıştıran Glenn Hoag’ın oğlu. Bunun yanında Pasör Gianelli’nin pas tercihleri de Trentino adına son derece kritik olacaktır. Genç oyuncu gününde olursa Monza’nın işi iyiden iyiye zorlaşır.

Monza tarafında da baskın bir oyuncu yok. Yalnızca geçen Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası’nda Çekya ile yıldızını parlatan genç oyuncu Donovan Dzavoronok oyun içinde diğerlerine göre bir parça daha sivriliyor. Köşe oyuncusu olmasına rağmen takımın pasör çaprazından daha fazla atak yapmış. Ancak servis karşılama konusunda oldukça yetersiz bir performansı var. Trentino’nun etkili servislerine karşılamakta güçlük çekerse atakta verdiği katkı pek bir işe yaramayacaktır. Tüm bunlara rağmen yine de genel ortalamada takımının lideri olması nedeniyle kilit oyuncu konumunda. Monza topu eski Arkas oyuncusu olan pasörü Kawika Shoji’ye iyi ulaştırabilirse atakta etkili olabilirler. Pas dengesi ve oyun okuma konularında başarılı bir voleybolcu olan Shoji aynı zamanda atacağı etkili servisleri ile de büyük katkı yapabilir.

Maçı kazanmak adına her iki takımın da büyük motivasyonu var. Trentino buradan 3 puan çıkarabilirse kendini bir anda 5. basamakta bulabilir. Çünkü hemen üzerindeki üç takımdan Piacenza, Verona ile Padova deplasmanda Modena ile son olarak Ravenna da evinde Perugia ile karşılaşacak. Dolayısıyla bu üç ekip de yüksek oranda puan kaybetme riskine sahip. Oldukça kötü başladığı bir sezonun ilk devresini 5. olarak tamamlamak ev sahibi için gayet güzel olur.

Misafir takım ise bu mücadeleye tatile kötü rüyalarla girmemek için asılacak. Kaybetmesi durumunda kendini son dört takımın içerisinde bulabilir. Bu da onların artık küme düşme potasına girdiği anlamına gelir. Zira İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde normal sezonu son dört arasında bitiren takımlar kendi aralarında yeniden ligden düşme müsabakaları oynuyorlar.

Trentino gerek ev sahibi oluşu gerekse kadro kalitesi nedeniyle bir adım önde. Kenardan oyuna dâhil olabilecek kaliteli oyunculara sahipler. Buna karşın Monza’nın da kötü bir duruma düşmemek için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağı kesin. Sonuç olarak mücadele dozu yüksek bir maçla ilk yarıyı tamamlayacağız diyebilirim. Karşılaşmanın seyir zevki ve oyun kalitesi de iyi bir seviyede olacaktır. İtalya Kupası’nda oynanacak yarı final maçları hakkındaki yazılarda tekrar buluşmak üzere…

Feedback