İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nde Playoff heyecanı başladı. Trentino – Verona maçı 20.00’de sportstv ekranlarında olacak.

Sezonu dördüncü basamakta bitiren Trentino hemen arkasında yer alan Verona ile karşılaşacak. Hem sıralamada birbirlerine en yakın takımlar olmaları hem de kadrolara bakıldığında dengeli güçler olmaları bu takımları play-off’ların ilk ayağındaki en çekişmeli eşleşme haline getiriyor.

Trentino’da üç tane blok canavarı var: Orta oyuncular Eder (59) ve Zingel (47) bir de pasör Gianelli (43). Eder zaten normal sezonun en fazla blok yapan oyuncusu oldu ve bunun yanında hücum yüzdesi de son derece iyi. 183 atak yapmış ve %65’lik bir yüzdeyle oynamış. Hepsine ek olarak servisten 34 direk sayı aldığını da söylemeliyim. İlerleyen yaşına karşın ilk kez Brezilya dışında bir ligde voleybol oynuyor. Buna rağmen uyum sorunu çekmeden gayet iyi bir performans sergilediği görülüyor. Trentino’da gayet homojen bir sayı dağılımı var. Yük tek bir oyuncuya binmemiş ve ilk altı oynayan tüm oyuncular birbirine yakın skor üretmiş. Bu durumun oluşumunda aslan payı pasör Gianelli’nin. Her ne kadar oyuncular birbirlerine yakın kalitede olsalar da pas dağılımını çok dengeli ve dikkatli yapan bir pasörü olması Trentino’nun işini kolaylaştırıyor. Tabi ki pasör çaprazı pozisyonunda oynayan Vettori’nin çok baskın bir grafik çizememiş olması da bu pas dağılımında belirleyici bir unsur. Sene başından bu yana çok güven veren bir oyun sergileyememesi takımını alternatif hücum aksiyonlarına yöneltmiş olmalı. Ev sahibi ekipte son olarak bahsetmek istediğim isim kaptan Filippo Lanza. İtalyan köşe oyuncusu takımı adına kritik bir isim. Senelerdir takımda olması onu oyun dışında da lider konumuna getirmiş. Pasörle uyumları da üst düzeyde. Geçtiğimiz yaz Polonya’da düzenlenen Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası’nda Filenin Efeleri ile oynadıkları maçta bu uyuma yakından şahit olmuştuk. Bu akşam da takımının en önemli silahlarından olacaktır.

Konuk takım Verona’da göze çarpan ilk isim Sloven pasör çaprazı Toncek Stern. 1995 doğumlu Sloven oyuncu takımı adına üretmiş olduğu 405 sayı ile bu alanda takım arkadaşlarının epey ilerisinde bulunuyor. Ayrıca ürettiği 37 blok sayısı ve 42 servis sayısı ile yine takımının lideri konumunda. Sezonun son maçında herhangi bir zorunluluk olmamasına karşın kazanmak adına gösterdiği azmi ve özveriyi de eklemem gerekiyor. Sahaya kattığı enerji ile rakibe her zaman için zorluk çıkarabilir. Verona sezon boyunca dört köşe oyuncusunu da eşit oranda kullandı. Dolayısıyla bu pozisyonda kimin oynayacağını kestirebilmek zor. Geniş rotasyon kullanıyor olmalarının nasıl bir sonuç vereceğini merak ediyorum. Orta oyuncuları Pajenk takıma Fenerbahçe’den dâhil oldu. Burada oldukça iyi servis atıyor fakat bugüne kadar sadece 27 blok sayısı oynadığı pozisyon dikkate alındığında son derece düşük. Hücumda 292 top almış ve %55 oranında öldürmüş. Çok sayıda top almış olması onu takımı adına önemli bir hücum silahı yapıyor. İtalyan pasör Spirito sezon boyunca takımına hakim bir görüntü çizdi. Özellikle köşe oyuncularının sürekli olarak değiştiği bir takımda bu oyuncuların hepsiyle uyum yakalamak iyi bir pasör olmayı gerektiriyor. Blok konusunda da etkili sayılabilecek bir performansı var. Ligde ürettiği 33 blok sayısıyla oynadığı pozisyona göre çok iyi bir istatistik yakalamış durumda.

Kimin galip geleceğine dair bir görüş belirtemiyor olsam da Trentino’nun ev sahibi avantajı sayesinde bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. Seyir zevki ve mücadelenin üst düzey olacağı bir karşılaşma bizleri bekliyor. Hafta sonunu tamamlarken vaktinizi en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz alternatiflerden biri olduğu da kesin. Geçen haftalarda sıkça izlediğimiz prestij maçlarının aksine dişe diş kana kan bir oyun izleyeceğiz. Şimdiden herkese keyifli bir Pazar akşamı diliyorum.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback