sportstv ekranlarından naklen yayınlanacak Trentino-Lube İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Trentino sezona kötü bir başlamıştı ancak dokuz maçlık bir seri yakaladılar ve bu ivme onları ilk dört sıranın hemen arkasında taşıdı. Toplamda 11 kez galip gelerek 30 puan topladılar. Geç form tutmalarında çok fazla transfer yapmış olmalarının önemli bir etkisi oldu. Şu anki ilk altıdan sadece iki oyuncu geçen sene de takımda oynuyordu. Lube ise bugüne kadar yalnızca 2 kez mağlup oldu ve aldığı 44 puanla lider Perugia’nın 4 puan gerisinde 2. basamakta bulunuyor.

Ev sahibi takımda her alanda farklı bir oyuncu öne çıkmış durumda. Kanadalı köşe oyuncusu Nicholas Hoag kazandırdığı 212 sayıyla takımının bu veride lideri konumunda. Arkasspor’un başantrenörü Glenn Hoag’ın oğlu olan 1992 doğumlu oyuncu kariyerinde önemli bir seviyeye ulaşmış durumda. Bunun dışında orta oyuncu Aidan Zingel’in blok performansı da etkileyici. Yeni transferlerden olan Avusturalyalı 10 sezondur bu ligde oynuyor dolayısıyla İtalya voleybolu hakkında son derece tecrübeli. Toplamda kazandırdığı 38 blok sayısıyla set başına 0,66’lık bir ortalama yakaladı. Trentino’nun önemli silahlarından olacaktır.  İşin servis kısmında ise bir diğer orta oyuncu olan Éder Carbonera öne çıkıyor. 34 yaşında olmasına karşın ilk kez ülkesi Brezilya dışında bir takımda oynayan oyuncu hem toplamda kullandığı 267 servisle istikrarlı hem de aldığı 23 servis sayısıyla etkili bir görüntü çiziyor. Değinilmesi gereken bir diğer isim ise 26 yaşındaki İtalyan köşe oyuncusu Filippo Lanza. Aynı zamanda takım kaptanı olan oyuncunun pasör Simone Giannelli ile senelerce birlikte oynamasının getirdiği uyum istatistiklere de yansımış durumda. En çok atak yapan isim olması pasörün 6 sezondur beraber ter döktüğü Lanza’ya ne kadar güvendiğini kanıtlıyor. Tüm bu isimlerin arkasında kalan pasör çaprazı Luca Vettori oynadığı pozisyonun aksine verilerde öne çıkmayan bir performans sergilemiş durumda. Bu akşam oyunuyla bir sürpriz yapabilir mi bilmiyorum fakat bulunduğu noktada kesinlikle yeterli değil. Trentino’nun zayıf halkası olarak nitelendirebileceğim bir konumda.

Geçen haftalarda da belirttiğim üzere Lube’de ilk bakışta dikkat çeken iki oyuncu var: Sokolov ve Juantorena. Aldıkları sayılar bile birbirine o kadar yakın ki takımın sayı liderliğinde de başa baş durumdalar (Sokolov 251, Juantorena 250). Zaten takımda 200 sayının üzerine çıkabilmiş üçüncü bir oyuncu da bulunmuyor. Bunların yanında Bulgar pasör çaprazının toplamda yaptığı 42 blok gerçekten çok çok yüksek bir sayı. Set başına 0,78 ortalaması var ve resmen filenin üstünü rakipler için karartmış. Buna karşın servisteki performansı pek iç açıcı değil. Direk sayı alabilmek için riskli servisler atıyor ve sonucunda da çok hata yapıyor. Küba asıllı İtalyan köşe oyuncusu Osmany Juantorena’nın atakta %60’la oynaması özellikle pozisyonu dikkate alındığında çok kıymetli bir istatistik olarak göze çarpıyor. Servis karşılamadaki yüküne rağmen bu yüzdeyi yakalayabilmiş. İki süper yıldızın yanında yardımcı rolde önemli işler yapan bir isim daha var. Çek asıllı İtalyan oyuncu Jiří Kovář servis karşılama konusunda takımının etkili ismi. Mükemmel servis karşılama istatistiğinde 41,4 yüzdeyle oynamış ve bu kadar etkili hücumcuların arkasında takımının manşet yükünü sırtlamış.

Konuk ekibin zayıf halkaları da yok değil. Özellikle orta oyuncular pek fazla öne çıkamamışlar. Ne atakta ne de blokta tatmin edici olamamışlar. Oyun içerisinde verimli değiller. Bu zayıf karın Trentino adına önemli bir avantaj olabilir. Giannelli  eline iyi manşet gelmesi halinde atakta orta oyuncularını sıklıkla kullanabilir.

Maç genelinde az sayıda basit hata olacağını düşünüyorum. Rakip hatasından ziyade takımların kendi aldıkları sayıları izleyeceğiz. Yani kaliteli bir maç olacak. Sayısal veriler ve puan durumu Lube galibiyetini işaret ediyor. Fakat Trentino’nun ev sahibi oluşu ve son dönemde yakaladığı yüksek form grafiği de karşılaşmanın ibresini dengede tutuyor. Dolayısıyla açık bir favori olmadığını söyleyebilirim. Oyuncuları gününde olan ve daha az hata yapan tarafın kazanacağını düşünüyorum.

Bir voleybol ziyafeti şeklinde değerlendirilebilecek bu mücadeleyi kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Yeni haftaya başlamadan hemen önce keyifli ve üst düzey bir voleybol maçı izlemek iyi bir seçenek olacaktır.

 

Feedback