Edebiyat dünyası yazarlarından, voleybol camiasının sevilen ismi, Altınyurt Spor Kulübü kurucusu ve 30 yıllık başkanı Tuna Baltacıoğlu 15 Mart 2012 Perşembe günü sağlık sorunları nedeniyle vefat etmiştir.

 

Tuna Baltacıoğlu kimdir?

1924 yılında İstanbul’da doğdu. 1944 yılında Robert Kolej’i bitirdi. 1942-1945 yılları arasında Yeni Adam’da öyküleri, karikatürleri ve çeşitli yazıları yayımlandı. 1949-1950 yıllarında Son Posta gazetesinde muhabirlik ve yazarlık yaptı. Aylık Ansiklopedi’nin yazı kadrosunda yer aldı. Bir yıl süreyle Mersin’de yayımlanan Akın gazetesine köşe yazıları  yazdı. 1946’da Memet Fuat’la birlikte Aşk ve Sümüklüböcek adlı öykü kitabını yayımladı. Ayrıca Maxim La Roux’dan Satranç Nasıl Oynanır ve Somerset Maugham’dan Villada Bir Gece adlı kitapları Türkçeye çevirdi. 1950’de Memet Fuat, Oktay Verel ve İlhami Bekir Tez’le birlikte Kitaplar dergisini ve yine Memet Fuat’la birlikte Kısa Hikâye Cep Kitapları’nı yayımladı. 1951-1952 yıllarında askerlik görevini yedek subay tercüman olarak Kore’de yaptı. 1952-1956 yılları arasında Salim Şengil’in Seçilmiş Hikâyeler dergisinde öyküleri yayımlandı. 1959 yılında Altınyurt Spor Kulübü’nü kurdu. İlk yedi yıl kulübün yönetim kurulunda genel sekreterlik görevi yaptı. Sonraki otuz yılda başkan olarak görevini sürdürdü. 1978 yılında Tekin Artemel’in kapak resmini çizdiği Bilinmeyen Yolları ve Yöreleriyle Yugoslavya adlı gezi kitabını yayımladı. 1991-1996 yıllarında Cumhuriyet gazetesinde çağdaş eğitim konusunda yazıları yayımlandı. “Tarih Vakfı”nın yayımladığı 8 ciltlik Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi’nin yazı ailesinde yer aldı. 1996’da Peva yayınları arasında iki kitabı birden yayımlandı: Çağdaş Eğitim Üzerine ve İnsanlarımız (öyküler). Son kitabı Altınyurt 40 Yılın Öyküsü’dür.

 

Tuna Baltacıoğlu, Kore Savaşı’na katılan Türk birliğinde görevliydi. Savaşın tam ortasındaki bu genç edebiyatçı, cesaret ve kahramanlık kadar korku ve çaresizliğin de tanığı oldu. İnsanoğlunun savaşta bile kaybetmediği en büyük erdemi, sevgi ve şefkati anılarında zarif bir ironinin merceğinden bize yansıtmakta. Savaş İçinde Barış, Kore gerçeğinin öteki yüzüdür.

 

Tuna Baltacıoğlu, ayrıca gençlerin kahve köşelerinden kurtulup sanat ve spor ile uğraşmaları amacıyla Altunizade semtinde 1959 yılında kurulan Altınyurt Spor Kulübünü de kurucularındandır. 30 yıl boyunca bu kulübün başkanlığını yapmıştır. Özellikle voleybol branşında önemli basarılar elde eden bu kulüpte ve camiada sevilen ve sayılan bir isim olmuştur.

Feedback