22.30’da sportstv ekranlarından naklen yayınlanacak Valentia – Milano maçını Ömer Faruk Acun değerlendirdi.

Geride kalan 19 haftanın sonunda ligin son üç sırasında bulunan takımlar yukardaki ekiplerden koptu. Valentia da bu son 3 basamakta bulunan takımlardan biri. Sadece 4 galibiyet alıp 12 puan toplayabildiler. Rakipleri Milano ise play-off oynayabilme hedefine sahip. Bugüne kadar 9 galibiyet ve 29 puanla 8. sırada bulunuyor. Altındaki ve üstündeki takımlarla yakın puanlara sahip olduğu için akşam elde edeceği yeni bir galibiyet onları maç fazlasıyla da olsa 6. basamağa kadar yükseltebilir.

Ev sahibi Valentia’nın birçok maçını yayınladık. Bundan ötürü oyunculardan bahsederek tekrara düşmek istemiyorum. Yine de değinmek istediğim bir nokta var: Takımın kilit oyuncularından Rus asıllı İtalyan köşe oyuncusu Oleg Antonov’un Efeler Ligi takımlarından Ziraat Bankası’na transfer olması. Bu transfer Valentia adına büyük bir sorun oluşturacak. İyi servis karşılayamazlarsa oyuna tutunabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Milano kanadında ilk bahsedilmesi gereken isim Nimir Abdel-Aziz. Kariyerine pasör olarak başlayan Hollandalı pasör çaprazı takımının lideri konumunda. Toplamda kazandırdığı 413 sayıyla kilit oyuncu rolünde. 200 sayıya ulaşabilmiş bir takım arkadaşı yok. Yani sayı üretme anlamında ona en fazla yardımcı olan oyuncunun bile iki katı katkı yapmış. Bunun dışında servisten kazandırdığı 58 sayı ile de son derece önemli bir performans sergilemiş. Köşe oyuncusu Antonov’u daha yeni kaybetmiş Valentia karşısında atacağı etkili servislerle maçı koparabilir. Milano’da bu isim dışında 42 blok sayısıyla oynayan İtalyan milli orta oyuncu Matteo Piano ve 25 yaşındaki Sloven köşe oyuncusu Klemen Cebulj da takımdaki diğer önemli isimler. Konuk ekip için dikkat çekici bir durum var. Her iki libero da servis karşılıyor. İki libero kullanan takımlarda genellikle bir oyuncu servis karşılarken diğer oyuncu defansta görev alır.

Maçın sonucuna dair bir tahminde bulunmak zor değil. Milano karşılaşmanın favorisi. Galibiyet alıp hedefe bir adım daha yaklaşmak isteyecekler. Valentia açısından bakıldığında ise daha fazla puan kaybına tahammülü yok. Ellerinden geleni yapacaklardır. İyi seyirler dilerim. Pazar günkü Monza-Padova mücadelesinin öncesinde görüşmek üzere.

Feedback