Bu akşam saat 22.30’da sportstv ekranlarında olacak Valentina – Modena İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Valentia geçen hafta olduğu gibi bu akşam da bir sürprizin peşinde olacak. Çünkü karşılarında kadrosu yıldızlar topluluğu olarak nitelendirilebilecek İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nin ikincisi bir rakip var. Modena bu sezon ligde sadece bir kez mağlup oldu. Karşılaşmanın favorisi olan Modena aynı zamanda şampiyonluğun da en güçlü adayları arasında yer alıyor. Biraz bu takımın yapısından bahsedeyim.

Fransız smaçör Ngapeth’in liderliğindeki takımın diğer oyuncuları da mevkilerinde dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Ngapeth yetenekleriyle oyunun, karizmasıyla da takımın lideri konumunda. Takım sahada kesinlikle göze hoş gelen bir voleybol oynuyor. Üst seviyedeki oyunun yanı sıra atakta zor bir topu öldürmek ya da imkânsız denebilecek bir hücuma savunma yapmak gibi seyir zevkini artıran ekstra işleri de yapabiliyorlar. Çok kaliteli bir pasöre sahipler. Brezilya milli takımının kaptanı da olan Bruno’nun saha içerisinde güven veren bir duruşu var. Modena hücumlarında paslar büyük oranda Ngapeth’e gidiyor olsa da tecrübeli pasör her zaman için iyi bir pas dağılımı yapıyor.

Bu maçı Modena’nın özellikle Sabbi, Holt ve Ngapeth’in iyi servis atması durumunda hiç zorlanmadan kazanacağını söyleyebilirim. Son olarak Sloven köşe oyuncusu Urnaut’un da savunma ve servis karşılamada çok faydalı bir oyuncu olduğuna değinmeden geçmeyeyim. Parlayan yıldızların arkasındaki yardımcı oyunculuk görevini hakkıyla yerine getiriyor.

Valentia cephesinde ise yazının başında ifade ettiğim gibi bir sürpriz arayışı olacak. Öncelikle set almanın bunu başarırlarsa ardından da puan koparabilmenin peşinde olacaklar. Bu şansı kovalarken çok büyük bir dezavantaja sahipler. Pasörleri Coscione geçen hafta oynanan Perugia maçının üçüncü setinde son sayılarda yaptığı hatalarla takımının seti kaybetmesine neden olmuştu. Bir maça özgü olmayan bu durumu akşamki maç içinde de yaşayabiliriz. Pas dengesi iyi olmayan Coscione takım arkadaşlarıyla oyun içinde uyumsuz görünüyor.

Valentia için Antonov’un oyun içindeki etkinliği çok önemli. Serviste ve ataktaki performansı takımının maça tutunup tutunamayacağını belirleyecek. Valentia tarafındaki bir diğer kilit isim Belçikalı orta oyuncu Verhees. Takımının bugüne kadar ligde oynadığı sekiz maçta yapmış olduğu 67 bloktan 27 tanesini bu oyuncu yaptı. Bunların yanında takım olarak servis atma konusundaki iyi grafiklerini de sürdürmeleri gerekiyor. Ancak bu yolla oyunda kalabilirler. Üstüne iyi servis atarak rakiplerine rahat atak yapma imkânı sunmazlarsa başta Verhees olmak üzere takım halinde iyi blok tutabilirler.

Sporla dolu bir hafta sonuna geçirmek isteyen sporseverler için eğlenceli bir seçenek olabilir bu maç. Keyfini süreceğiniz bir seyir diliyorum.

Feedback