Ligin son haftasında Verona ile Piacenza’nın karşı karşıya geleceği maç bu akşam saat 20.00’de sportstv ekranlarında olacak.

Verona’nın play-off’da Trentino ile karşılaşacağı daha önceden kesinleşmişti. Bundan ötürü maç ev sahibi takım için prestijden daha fazlasını ifade etmiyor olsa da rakibi için durum aynı değil. Piacenza son maçlarda alınacak sonuçlara göre ligi altıncı, yedinci veya sekizinci sırada tamamlayabilir. Dolayısıyla maçı kazanmak için daha fazla çaba sarf edecektir.

Yukarda belirttiğim sebepten ötürü Verona’nın play-off’daki durumundan söz etmek istiyorum.  Sezonun başından itibaren ilk dört sıradaki takımları istikrarlı bir şekilde takip etti. Üstündeki ve altındaki takımlar sıklıkla değişmiş olsa da onlar genellikle sıralamalarını korudular. Bu durumun başlıca sebepleri sezon başında kurulan takıma herhangi bir takviye yapmaksızın yollarına devam etmeleri ve potansiyellerini de sürekli olarak gerçeğe dönüştürmüş olmalarıydı. İniş çıkışları yaşamamış olmaları sezon bitiminde karşılaşacakları takıma karşı onları bir parça avantajlı kılabilir. Çünkü Trentino her ne kadar kadro kalitesi açısından Verona’dan önde olsa da bu sene son derece çalkantılı bir lig geçirdiler ve kendilerini son haftalardaki üstün performansları sayesinde üst sıralara tırmandı. Bu maç Verona için kritik çeyrek final karşılaşmaları için iyi bir deneme sınavı olacak.

Piacenza ligi kaçıncı bitirirse bitirsin çok kuvvetli rakiplerle karşılaşacak. Fakat 6. basamakta tamamlarsa onlar adına daha iyi olabilir. Üçüncü sıradaki Modena üzerindeki Lube ve Perugia’ya oranla bir adım daha geride. En azından bugüne kadar oynadıkları maçlarda bu şekilde bir fotoğraf verdiler. Çok kaliteli ve tecrübeli oyunculara sahip olan Piacenza eğer Modena ile eşleşirse bir sonraki adım için umudunu ve motivasyonunu artırmış olacak. Bu noktada şunu da belirtmem gerekir ki şu an altıncı sırada Milano var ve yine bu akşam aynı saatte Latina’yı evinde konuk edecek. Galibiyet alma ihtimali yüksek görünüyor. Yani biraz önce anlattığım senaryonun gerçekleşme ihtimali çok yüksek değil. Yine de konuk Piacenza elinden geleni yapacaktır. Rakibinin herhangi bir hedefi olmadığını da göz önünde bulundurduğumuzda şanslarını sonuna kadar zorlayacaklarını söylemek yanlış olmaz.

Bugün de geçen hafta oynanan Modena-Perugia maçındaki gibi seyir zevki yüksek ancak rekabet ve mücadele düzeyi çok yukarda olmayan bir maç izleyeceğiz. Puan durumunda da birbirine yakın olan bu iki ekibin karşı karşıya geleceği maçın sonucuna dair bir öngörüde bulunmak pek mümkün değil. Sadece Piacenza’nın kazanmak için nedenleri olduğu için bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. İyi seyirler dilerim.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback