Bu akşam 22.30’da sportstv ekranlarından naklen yayınlanacak Verona-Padova İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Bu akşam hem kalite hem de puan durumu yönüyle İtalya Erkekler Voleybol Ligi’nin ortasından bir maç izleyeceğiz. 17. hafta mücadelesinde ne şampiyonluk adaylarından ne de ligden düşme adaylarından sayılabilecek iki takım olan Verona ve Padova kozlarını paylaşacak. Bir maç eksiği bulunan Verona 15 maç sonunda topladığı 29 puanla 5. sırada bulunurken rakibi Padova 16 karşılaşmadan çıkardığı 8 galibiyet ve 26 puan sonucunda 6. basamakta yer alıyor.

Verona sezonun başından itibaren beni şaşırtmayan bir grafik sergiliyor. Kazanması muhtemel takımlar karşısında kazanırken kaybetme ihtimalinin daha yüksek olduğu maçlardan da hep mağlubiyetle ayrıldı. Ayrıca şunu da eklemeliyim ki bugüne kadar sıralamada altında bulunan hiçbir takıma karşı kaybetmedi. Padova ise son 3 maçında sırasıyla Perugia ve Trentino’ya yenildi geçen hafta ise Latina’yı mağlup ederek rahat bir nefes aldı.

Ev sahibi Verona’nın temel özelliği geniş bir kadro rotasyonuna sahip olması ve sayı yükünün oyuncular arasında son derece dengeli dağılması. Libero haricindeki 9 oyuncu takıma skor anlamında hatırı sayılır katkı sağlamış durumda. Aralarından ufak bir farkla sıyrılan tek isim var: 22 yaşındaki pasör çaprazı Tonček Štern. Genç oyuncu takımında 200 sayının üzerine çıkmış tek kişi ve blok, servis gibi konulardaki istatistikleri de fena görünmüyor. Verona’da ikinci sezonunu geçiren Sloven oyuncu büyük katkı sağlamış durumda. Diğer dikkat çeken isim 1993 doğumlu İtalyan pasör Luca Spirito. Kazandırdığı 21 blok sayısı ile takımının bu alanda lideri. Orta oyunculardan görev çalmış gibi. Tabi ki burada sürekli olarak sahada kalmış olmasının da etkili olduğunu söyleyeyim. Pozisyonuna göre son derece son derece etkileyici yüksek bir blok istatistiğine ulaşmış oyuncunun bu maçta da file önünde rakibi durdurmak konusunda arkadaşlarına çok yardımcı olacağını tahmin ediyorum.

Konuk ekip Padova tarafında da dengeli bir sayı dağılımı göze çarpıyor. 100 sayının üzerine çıkmış 5 oyuncuya sahipler. Fakat Verona takımından daha az oyuncu kullanıyorlar. İlk altıda oynayan oyunculardan neredeyse hiç değişiklik yapmamışlar. Tecrübeli pasör Dragan Travica liderliğindeki takımda öne çıkan iki yerli oyuncu var: Luigi Randazzo ve Gabriele Nelli. Arkadaşlarına oranla çok daha fazla atak yapan bu isimler yine akşamki maç adına kilit role sahip olacaklardır. Randazzo’nun servis karşılamadaki ve Nelli’nin de ataktaki performansları belirleyici olacaktır. Yüksek yüzdeli oynarlarsa Padova en azından puanı koparır diye düşünüyorum. Devamında galibiyet de düşük bir ihtimal sayılmaz. Orta oyuncuların bloktaki etkinliği de bir diğer önemli unsur. Polo 32, Volpato ise 30 blok sayısına ulaştılar. Bugün de Štern’ü durdurma konusunda başrol onlara ait.

Sonucun kesinlikle tahmin edilemez olduğu bir karşılaşma izleyeceğiz. Takımlardan birinin diğerinden bir adım dahi önde olduğunu söyleyemem. Bu durum maçın seyir zevkini daha da artıracaktır. Maç mücadele açısından da son derece tatmin edici ve haftanın son iş gününe girerken vaktinizi kaliteli değerlendirebilmek için oldukça iyi bir alternatif olacaktır.

Pazar akşamı için de program yapmamanızı tavsiye ederim çünkü Trentino-Lube maçı sportstv ekranlarında olacak. Şimdiden hatırlatmak istedim. İyi seyirler dilerim.

Feedback