Bu akşam saat 20.00’de sportstv ekranlarında olacak Vibo Valentia vs Sir Safety Perugia İtalya Erkekler Voleybol Ligi (Seria A1) mücadelesini Ömer Faruk Acun kaleme aldı.

Ligin namağlup lideri olan Perugia henüz puan kaybı yaşamadı.Valentia ise oynadığı yedi maç sonunda topladığı 8 puan ile 9. sırada bulunuyor. Bu tablo bize konuk ekip Perugia’nın karşılaşmanın net favorisi olduğunu gösteriyor. Lider bugüne kadar oynadığı yedi maçta sadece bir set verdi. Bir başka deyişle diğer altı maçı 3-0’lık net skorlarla kazandı. Kadro kalitesi ve derinliği olarak da öndeler. Maç içerisinde kenardan yapılacak hamleler konusunda çok daha fazla alternatife sahipler. Buna karşın üzerine konuştuğumuz ligde her maçın çekişmeli geçtiğini ve birçok beklenmedik sonucun yaşandığını hatırlatayım. Peki, bu sürpriz nasıl gerçekleşebilir? Biraz bundan bahsedeyim.

Valentia içinoldukça etkili hücum silahlarına sahip olan rakibini durdurabilmenin ilk koşulu çok iyi servis atmak olacaktır. Zaten pasörleri dışındaki tüm oyuncular smaç servis kullanıyorlar. Bundan ötürü iyi bir servis etkinliğine sahip olmaları uzak ihtimal değil. Ne kadar kaliteli servis atarlarsa rakibe o oranda zorluk çıkarabilirler. İkinci kritik nokta ise takımın İtalyan milli köşe oyuncusu OlegAntonov’un servis karşılama konusundaki performansı. Bu Valentia’nın direkt sayı vermeyerek oyunun içinde kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca 23 yaşındaki Amerikalı pasör çaprazı Patch’in hücumda alacağı sorumluluk da ev sahibi takım adına büyük öneme sahip. Ülkesinin Kolej Ligi’nde (NCAA) oynadıktan sonra yurtdışına çıktığı ilk senesinde zorlu bir ligde fena sayılmayan istatistikler yakalamış durumda.

Şimdi biraz da lideri anlatmak gerekiyor. Bu sezona çok iyi bir başlangıç yaptılar. Yukarda söz ettiğim üzere sürpriz sonuçların olduğu bir ligde son derece istikrarlı bir çizgiye sahipler. Dünyaca ünlü yıldızlarını anlatmaya başlarsam çok uzun sürecek o yüzden tek oyuncuya değinmek istiyorum. Perugia’nın Arjantinli pasörü Luciano De Cecco. O büyük bir voleybol dehası hatta bana göre şu an dünyanın en iyisi. Hem oyuna hem de takımına rahatlıkla hükmediyor. Pas kalitesi ve yeteneği hakkında tartışmaya dahi gerek olmadığını söyşeyebilirim.

Bu akşamki karşılaşmada takımlar arasındaki en büyük fark pasörlerin kalitesi olacak. Valentia’nın 37 yaşında kariyerinin tamamını bu ligde geçirmiş iyi bir pasörü var. Ancak yine de rakip takımımın maestrosu ile kıyaslanması pek mümkün değil. Bu farkı maçı takip ederken rahatlıkla hissedebileceğimizi tahmin ediyorum.

Maçın zevkli hale gelmesi için bir sürprizin gerçekleşmesini beklemek durumunda olacağız. En azından Valentia’nın olabildiğince az hatayla oynadığı ve şansın yanında olduğu bir karşılaşma olmasını diliyorum. İyi seyirler.

Feedback