Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan, Vodafone İstanbul Maratonu, 39’uncu kez start alacak.

Bu yıl 39’uncusu düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Maratonu 12 Kasım Pazar günü Spor İstanbul bünyesinde gerçekleşecek. 100’den fazle ülkeden 25 bin çipli koşucunun ter dökeceği Vodafone İstanbul Maratonu bu yıl da Altın Kategori’de koşulacak.

Her yıl bir sosyal sorumluluk mesajı veren ve yüz binlerin katılımı ile gerçekleşen Vodafone İstanbul Maratonu bu yıl ”Çocuklar İçin Koş” sloganı ile koşulacak.

İstanbul Maratonu’na Türkiye’nin en büyük spor organizasyonu dediklerini ve katılımın çok yüksek olduğunu kaydeden Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, “En büyük spor organizasyonu olmasının yanında çok güzel şeyler de söylüyor. 2 sene önce ‘Kadına Şiddete Dur De’ demişti geçen sene ’15 Temmuz Şehitleri’ için koşmuştuk bu sene de en önemli varlıklarımız çocuklarımız için koşucağız. Bu da bizi heyecanlandırıyor. Bu noktada bütün Sivil Topluk Kuruluşlarımız (STK) da çalışıyor. Çocuklarımız için bazı farkındalıkların oluşmasını istiyoruz bu organizasyonda. İBB ve Spor İstanbul ailesi olarak  ciddi bir hazırlık içindeyiz. Hem öncesinde fuarımız var  9-10-11 Kasım’da. 12 Kasım’da da maraton ile ilgili bütün detay çalışmalarımızı tamamladık diyebilirim” dedi.

“ORTAK BİR SİNERJİ OLUŞTURDUĞUMUZDA ÇOK DAHA ETKİLİ OLUYOR”

Maraton temasının istişare edilerek karara bağlandığını söyleyen Özbayraktar şöyle konuştu: “En son İBB Başkanımızın onayı ile beraber maratonun hangi tema ile ilgili mesaj vereceği kararı alınıyor. Bu doğrultuda ilerliyoruz. Tabii aslında STK’lar kendi isimlerine de çalışmalar yapıyor aynı zamanda. Ben ortak bir sinerji oluşturduğumuzda çok daha etkili olduğunu düşünüyorum. Aslında bir Mehmetçik Vakfı’nın Kızılay ile birlikte çocuklar için bir şey söylemesi diğer bütün STK’ların aynı konu üzerinde bir dili olmasını sağlamak ekstra bir sinerji oluşturuyor. Kendi içlerinde de çalışmalar yapabiliyorlar, bununla alakalı bir olumsuz bakışımız olmuyor. Her STK kendi konusu ile ilgili çalışma yaparken aynı zamanda ortak tema ile alakalı çalışma yapıyor.”

Vodafone İstanbul Maratonu’nda herkesin bir şeyler söylemek istediğini ifade eden İsmail Özbayraktar, “Biz daha sportif olmasını istiyoruz. 8 tane daimi STK’mız var. Onun haricinde de birçok STK, Halk Koşumuzda yer almak bazı mesajlar vermek istiyorlar ve bize bu mesajları iletiyorlar. Biz de uygunluğuna göre onay veriyoruz ve Halk Koşusu’nda gönüllerince pankartlarını açıyorlar” dedi.

“HALK KOŞUSU’NU 100 BİN OLARAK PLANLADIK”

Şu ana kadar 23 bin çipli koşucu sayısına ulaştıklarını ifade eden İsmail Özbayraktar, “9-10-11 Kasım’da maraton fuarında geç kayıt imkanı sağlayacağız. Aslında hep hayır odaklıyız, sosyal olarak da bakıyoruz olaya. Orada bulunan herhangi bir STK’ya 40 TL bağışta bulunurlarsa onlara kayıt olma imkanı sağlayacağız. 1500 kotu belirledik bunun için. 10K çok doldu çünkü inanılmaz bir yoğunluk var. 15K biraz daha rahat ve 42K çipli koşmak isterlerse bu STK’lardan birisine bağış yapmak gerekiyor. Makbuzla bize geldiklerinde onlara böyle bir kayıt imkanı sağlıyoruz. Halk Koşusu ile alakalı meydanlarda vatandaşlarımız göreceklerdir. Standlarımızda Halk Koşusu’na kayıt olabilirler 100 bin olarak planladık onu da” diye konuştu.

“PROFESYONEL NOKTADA BAKIYORSAK ÇİPLİ KOŞUNUN ARTMASI GEREKİYOR”

Maraton için belirlenen kotaların çok önceden bittiğini dile getiren Özbayraktar, “Özellikle Türk katılımcılar açısından ciddi bir artış var. 10 K’da inanılmaz bir yoğunluk oluştu. Hatta bununla alakalı parkurda bir revizyon yapma durumunda da kaldık daha iyi hizmet verebilmek için. Normalde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 300 metee gerisinden başlıyoruz ve 8K Vodafone Park’ın orada bitiyor, aynı yerde bitecek yine. 10K koşusu Eminönü İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önünde bitiyordu yine aynı yerde sona erecek ama oradaki aşırı yoğunluktan dolayı 15K Eyüp’ten dönüp karşısında bitiyordu bu da karışıklığa neden oluyordu. Onun için 15K’yı Yenikapı’ya taşıdık. Bununla 15K’ya ilginin de artacağını düşünüyorum çünkü yarışı bitirdikten sonra ulaşım için de iyi bir alan. Baktığınız zaman dünyada önemli olan bu çipli koşuların verileri. Evet, Halk Koşusu da çok önemli ama eğer profesyonel noktada bakıyorsak çipli koşunun artması gerekiyor. Onun için bir revizyona gittik ve 15K’yı Yenikapı’ya taşıdık” şeklinde konuştu.
“İSTANBUL MARATONU’NDA DÜNYA REKORU KIRILMASI ÇOK KOLAY DEĞİL”

Vodafone İstanbul Maratonu parkurunun biraz daha zor olduğunu dile getiren Özbayraktar, “Yarı Maraton parkurumuz daha güzel aslında, dünya rekoru kırılabilecek parkur. Vodafone İstanbul Maratonu’nda dünya rekoru kırılması çok kolay değil. Ama her geçen yıl biz belli planlamalar yapıyoruz. Mesela mobil tavşan atlet diye bir uygulamamız var onu da bu maratonda ilk defa kullanacağız. Elit atletlerin önünden bir araç gidiyor ve o araç da ne kadar sürede mesela 2K koştu, bu 2K’yı bu zamanda koştuysanız 42K’yı bu kadar zamanda bitireceksiniz diye önünde görecek ve ona göre kendi motivasyonunu artıracak. Böyle olduğunda da en önde giden elit atlete parkur rekoru getirecek diye düşünüyorum” diye konuştu.

PARKUR

42K (Maraton): Saat 09.00’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinden başlayacak ve Sultanahmet Meydanı’nda sona erecek.
15K: Saat 09.15’de 15 Temmuz Şehitler gişelerinin 300 metre gerisinden başlayacak ve Yenikapı Miting Alanı’nda sona erecek.
10K: Saat 09.30’da maraton koşusunun 300 metre gerisinden başlayacak, Eminönü’nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erecek.

Feedback