17.30 | Lube – Modena 20.00 | Trentino – Perugia yarı final müsabakaları bugün sportstv ekranlarından naklen yayınlanacak!

Akşam 17.30 itibariyle başlayacak olan birinci yarı final maçında Lube ve Modena karşı karşıya gelecek. Ligin ilk devresindeki oynadıkları maçı konuk ekip Lube 1-3 kazanırken geçen hafta oynanan ikinci devre maçını Modena deplasmanda 0-3 kazandı ve skorun da ötesinde rakibi üzerinde ezici bir üstünlük kurdu.

Lube oldukça etkili bir pasör çaprazına sahip. Oldukça etkileyici bir blok sayısına (47) ve yüksek bir atak yüzdesine (%52) sahip. Ayrıca kazandırdığı 282 sayı ile takımının bu anlamda lideri. Bir diğer önemli oyuncu Juantorena. 26 servis sayısına ve %59’luk atak performansına ulaşmış durumda. Bu istatistikler özellikle oynadığı pozisyon da dikkate alındığında onu kupada forma giyecek oyuncular içinde en efektif isim haline getiriyor. Oyunun her alanında varlığını gösterebilen komplike bir voleybolcu. Mücadelenin kaderini belirleyecek bu iki oyuncunun yanında libero Grebennikov ve pasör Christenson da etkili olabilecek diğer isimler.

Modena tarafında ise varlığıyla da yokluğuyla da en çok konuşulan kişi Fransız Ngapeth. Lube karşısında çok fazla oynamasına rağmen takımı rahat bir galibiyet aldı. Bu maçın sonunda röportaj veren Modena oyuncuları yine ondan bahsetti ve Ngapeth olmadan da kazanabiliriz dediler. Yine pasör çaprazı Sabbi de Lube maçında görev yapmadı. Bu rotasyonlar ilk altıda sahaya çıkacak oyuncuları kestirmeyi zorlaştırıyor. Onların yerine oynayan Maarten Van Garderen ve Andrea Argenta fena sayılmayacak bir oyun sergilediler ve bu maçta da sahada olabilirler. İlk altıda görev alacak isimler kesin olmadığı için oyunculardan uzun uzun bahsetmek anlamsız olabiliyor. Kısaca Pasör Bruno liderliğinde bir Modena izleyeceğimizi söyleyebilirim. Yalnızca orta oyuncular Maxwell Holt ve Mazzone’nin iyi performanslarından sayesinde bugün yine sahada büyük sorumluluk alacakları kesin gibi görünüyor.

Lube kesinlikle geçen haftaki gibi kolayca teslim olmayacaktır. Daha sert bir çekişme olacağını söyleyebilirim. Yüksek rekabet seyir zevkini de yukarıya çekecektir.

***

Akşamın ikinci maçında Trentino ile Perugia karşı karşıya gelecek. İlk devredeki maçta Perugia rakibini setlerde zorlansa da 3-0 mağlup etmeyi başarmıştı. İkinci maç ise önümüzdeki hafta oynanacak. İtalya Kupası’nda yarı final oynayan takımlar aynı zamanda ligin ilk dört sırasında bulunan ekipler. Trentino yarı final oynayan diğer üç takımın arkasına son lig maçında aldığı galibiyet sonra sonrasında yerleşebildi. Her ne kadar son dönemde bir ivme yakalayıp yukarılara tırmansalar da iki hafta önce Lube’ye 3-1 yenildiler. Yani henüz çok büyük bir güce sahip değiller. Kemik bir kadroları var, köşe oyuncuları Hoag ve Kovacevic dışında çok fazla değişiklik yapmıyorlar. Bazen de orta oyuncu Kozamernik katkı sağlıyor. En etkili oyuncularının pasör Giannelli olduğunu söyleyebilirim. Gerek takım kaptanı Lanza  ileyıllarca oynamamış olmanın getirdiği büyük uyum gerekse bugüne kadar ligde aldığı 29 blok sayısı sayesinde kilit oyuncu rolünde.

Ligin lideri olan Perugia için yeri garanti olan 3 oyuncu sayabilirim. Pasör De Cecco, pasör çaprazı Atanasijevic ve tecrübeli Sırp orta oyuncu Podrascanin. Hem istatistiklere baktığımda hem de oyunun içindeki sayısal verilere yansımayan anlarda önemli işler yaptıklarını görüyorum. Onlar için zayıf karın ise Zaytsev. Oldukça kaliteli bir oyuncu olmasına karşın oynadığı pozisyon gereği servis karşılamada büyük sıkıntı yaşıyor ve bu durum onun gerçek potansiyelini sahaya yansıtamamasına neden oluyor. Zaten Perugia kulübünün başkanı da hafta içinde yaptığı açıklamada Zaytsev’in artık pasör çaprazı olarak oynamak istediğini ve kulüpte kalma konusunda kararsız olduğunu söyledi.

Bu maç için Perugia’nın favori olduğunu söyleyebilirim. Fakat yine de 3 set sonunda bitmeyeceği kesin gibi görünüyor. Ayrıca daha önce bahsettiğim Perugia’nın sahip olduğu psikolojik dezavantajın ortadan kalkabilmesi için bu kupa çok önemli. Zafere ulaşıp diğer üç takımın önünde bir lokomotif olabileceklerini kendilerine ve rakiplerine kanıtlamaları gerekiyor.

Bu hafta sonunun akşamlarını İtalya Kupası maçlarına ayırmak oldukça iyi bir plan olacaktır. Pazar günü 19.30’da oynanacak olan final karşılaşmasının yazısında görüşmek üzere, iyi seyirler diliyorum.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback