Dün akşam oynanan yarı final karşılaşmalarında Lube ilk maçta Modena’yı 3-1, Perugia da Trentino’yu 3-0 mağlup ederek finale yükseldi. Bu sonuçların ardından ligde ilk iki sırayı paylaşan takımlar aynı zamanda kupanın da finalisti oldu.

Lube rakibi Modena karşısında ilk seti kaybetmiş olmasına rağmen hemen toparlandı. İkinci seti zorlanarak aldı fakat üçüncü ve dördüncü setleri 25-21’lik skorlarla kazanarak maçtan galip ayrıldı. Ligde bir hafta önce evlerindeki ağır yenilginin ardından rövanşı almış olmaları Lube’ye önemli derecede moral ve ivme kazandırmış oldu. Yüksek atak yüzdeleri ile Sokolov (%67) ve Candellaro (%88) maçın kilit oyuncuları oldu. İtalyan orta oyuncu 3 blok sayısıyla da etkili oldu. Ayrıca Taylor Sander’ın servis karşılamada 1 hatayla oynaması ve %53 yüzdeyle mükemmel servis karşılama istatistiği yakaladı. Takım halinde Modena’dan daha fazla hata yapmış olmalarına rağmen bu üç oyuncunun son derece verimli performans sergilemiş olması Lube’yi finale taşıdı. Maç öncesinde ben de dâhil olmak üzere herkesin büyük iş beklediği Juantorena dün etkisiz kaldı. Ligdeki ortalamalarının gerisinde kalan Küba asıllı İtalyan köşe oyuncusu yarattığı hayal kırıklığını bu akşam telafi edebilir. Juantorena gibi süper yıldızların her zaman bir anda sorumluluk alıp işin seyrini değiştirebilme potansiyelleri vardır.

Perugia yarı finallerin ikinci maçında Trentino karşısında zorlanmadan galip geldi. 3 seti de 25-17’lik skorlarla kazandılar. Zaten maç öncesinde bir adım önde olduklarını söylemiştim. Fakat bu kadar rahat kazanacaklarını tahmin etmiyordum.  Takım halinde iyi oynadılar yani herkes potansiyelini ortaya koydu. Zaytsev beklentinin de üstüne çıktığı bir maç oynadı. Genelde zorlandığı servis karşılama konusunda dün başarılı bir maç çıkarmış olması hem onu hücumda da etkili kıldı hem de takım oyununun aksamamasını sağladı. Pasör De Cecco oldukça iyi bir maç çıkardı. Takım liderliğini tam anlamıyla yerine getirdi. Buna karşın orta oyuncularını hücumda pek kullanmadığını söylemek durumundayım. Bunun temel sebebi de eline kaliteli manşet gelmemiş olması. Perugia yalnızca 3 servis karşılama hatası yapsa da mükemmel servis karşılama yüzdeleri düşüktü. Lube karşısında orta oyuncular kesinlikle daha çok top almalı. Aksi halde Lube blokçuları Perugia’nın köşe oyuncularını ve pasör çaprazını oldukça zorlayacaktır.

Perugia’nın bu kupaya uzanmak konusunda çok daha fazla sebebi olduğu kesin. İlk kez bu organizasyonda finale çıkma başarısını gösterdiler. Ligde de lider oldukları bir dönemde bu başarıyı elde etmek onlara“3 Büyükler” olarak nitelendirebileceğim Lube, Modena ve Trentino’nun hegemonyasına son vermek fırsatını kazandırır. Elbette Lube’nin de kupayı almak için büyük bir arzusu var. Sonucunu tahmin etmenin mümkün olmadığı bir final izleyeceğiz. İyi seyirler ve mutlu bir Pazar günü diliyorum.

 

Ömer Faruk Acun

Feedback